خاک مناسب کشاورزی
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

خاک مناسب کشاورزی

کشاورزی و پرورش گل‌وگیاه، برخلاف ظاهر ساده خود، بسیار سخت و البته تخصصی است؛ بنابراین افرادی که به سمت این حرفه می‌روند، می‌بایست از ریزه‌کاری‌های کشاورزی و پرویش گیاهان مطلع باشند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های کشاورزی و باغبانی، نگهداری از باغچه و پرورش گل و یا درختان خانگی در باغچه‌ها است‌. آنچه درباره این موضوع اهمیت دارد، نوع خاک باغچه برای رشد گیاهان و درختان است.

خاک چیست؟

شاید این پرسش کمی خنده‌دار به نظر برسد، اما واقعیت این است که خاک هم تعریف مشخصی دارد و برخلاف باور عموم، آلودگی و گل‌ولای نیست. اگرچه در خاک بخش زیادی از آلودگی هم یافت می‌شود، اما پایه و اساس آن، از مواد بسیار مغذی تشکیل می‌شود که در رشد گیاه بسیار مناسب است.

بنابراین می‌توان گفت که خاک، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رشد گیاهان است و در میزان رشد گیاهان تأثیر فراوانی دارد. خاک‌ها تیز انواع مختلفی دارند و در حدود ۶ نوع خاک رایج را می‌توان نام برد:

  • شنی
  • رسی
  • لجنی
  • گلدان
  • همراه با خزه

چرا خاک اهمیت دارد؟

بهتر است پیش از آنکه ویژگی‌های بهترین خاک برای باغچه را معرفی کنیم، به اهمیت خاک در رشد گیاهان بپردازیم. قطعاً می‌دانید که یکی از سه فاکتور اصلی و بسیار مهم برای رشد گیاه، خاکی است که از آن تغذیه می‌کند؛ بنابراین توجه به خاک، ترکیبات آن و سالم بودن آن‌ها، در میزان رشد گیاهان اهمیت ویژه‌ای دارد.
باید به این نکته توجه داشته باشید که هر نوع گیاه، خاک مناسب خودش را می‌خواهد؛ بنابراین توجه به نوع گیاه و تناسب آن با خاک مصرفی بسیار اهمیت دارد.

هر چه خاک باغچه و یا محیطی که گیاه را در آن پرورش می‌دهید، غنی‌تر و سلامت‌تر باشد، گیاه شما نیز سالم‌تر است و رشد خوبی خواهد داشت.

کدام خاک کدام گیاه؟

انواع مختلف گیاهان، نیازهای متفاوتی نسبت به خاک خود دارند.

درختان و درختچه ها برای تقویت رشد ریشه و جلوگیری از زردی برگ به خاک غنی شده با فسفر و آهن نیاز دارند. خاکی که غذای گیاهی با زهکشی راحت را فراهم کند به ایجاد ریشه های قوی کمک می کند.

چمنها به خاکهایی که مواد کمپوست شده، کود و مواد افزودنی ترکیب شده اند، نیاز دارند.

گلها به خاکهای حاوی مواد آلی مانند خزه ها ​​نیاد دارند تا زهکشی مناسبی داشته باشند. افزودن کمپوست به خاک می تواند کمبودهای موجود در خاک را جبران کند.

خاکهای سبک تر، به ریشه های گل فضای رشد و گسترش می دهد.

حتماً درباره نیازهای خاص انواع گل خود تحقیق کنید.

میوه ها و سبزیجات موجود در خاک می توانند به مدیریت رطوبت کمک کنند تا باغ شما از آبیاری بیش از حد یا کم آبی محافظت کند. در صورت لزوم کمپوست و مواد آلی اضافه کنید. میوه ها و سبزیجات غالباً بیشتر از مواد غیر خوراکی به آب نیاز دارند. آبیاری مناسب هر نوع گیاه را یاد بگیرید.

گیاهان گوشتی به آب بسیار کمی احتیاج دارند. برای کمک به زهکشی و جلوگیری از تراکم خاک، معمولا در خاک ماسه و افزودنی های دیر اضافه می کنند.

بیشتر بخوانید !
بهترین راهنمای فنی و کاربردی لوله های پلی اتیلن

آزمایشات ساده برای تعیین نوع خاک شما

فشار دادن

مشتی از خاک را بگیرید و به آرامی در مشت خود فشرده کنید.

خاک حالت چسبناک و نرم باشد و هنگام رها شدن سالم و سالم باقی بماند خاک خاک رس خواهد بود.

خاک اگر حالت اسفنجی باشد، خاک خزه ای یا همان پیت ماس است. اگر خاک ماسه ای باشد احساس ریزش و خرد شدن می کنید.

خاکهای لومی و لجنی بافت صافی دارند و برای مدت کوتاهی شکل خود را حفظ می کنند.

آب

آب را روی خاک بریزید. اگر سریع تخلیه شود، احتمالاً خاک شنی یا ماسه ای است، در خاک های رسی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا در آن فرو رود.

آزمون حلالیت

یک مشت خاک را در یک ظرف شفاف بریزید سپس آب اضافه کنید، خوب تکان دهید و سپس بگذارید چند ساعت بماند.

خاکهای رسی آب تیره با لایه ای از ذرات در پایین باقی می گذارند.

در خاکهای شنی آب کاملاً شفاف می ماند و بیشتر ذرات در ته ظرف می مانند.

در خاکهای با مواد آلی (پیت ماس) ذرات زیادی روی سطح شناور می شوند. آب کمی تیره خواهد بود و یک لایه نازک در پایین آن قرار دارد.

خاکهایی گچی، لایه ای از ذرات سفید ماسه مانند در کف ظرف باقی می گذارند و آب رنگ خاکستری کم رنگ خواهد بود.

اگر آب شفاف باشد با ذرات لایه ای در ته ظرف با بهترین ذرات در قسمت بالا این خاک احتمالاً یک خاک لومی است.

مطالب مفید دیگر : آشنایی با کود گوگرد , آبیاری درختان در فصل زمستان , چرا باید لوله های پلی اتیلن را انتخاب کنیم؟