ویژگی های لوله مناسب برای سیستم آبرسانی منازل
زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

ویژگی های لوله مناسب برای سیستم آبرسانی منازل

آب پس از اینکه وارد تصفیه خانه های بزرگ می شود و تمام مراحل تصفیه روی آن انجام می شود، آماده است که وارد منازل شود. این آب تصفیه شده از طریق سیستم های لوله کشی شهری که دارای استاندارد های بالا هستند، تا درب خانه ی شما کشیده می شود و پس از آن این وظیفه ی سازنده ی ساختمان یا صاحب خانه است که آن را با یک سیستم آبرسانی خانگی مناسب، وارد منزل کند.لوله های سیستم آبرسانی باید از دوام و طول عمر بالایی برخوردار باشند و به راحتی بر اثر سرما و گرما و عوامل فیزیکی، دچار آسیب دیدگی و شکستگی نشوند. همچنین این لوله ها باید این قابلیت را داشته باشند که بتوان به صورت دفنی از آنها استفاده کرد.
یک لوله ی با کیفیت نظیر لوله پنج لایه ، باید دارای ضریب انبساط طولی مناسب باشد تا در طی زمان بر اثر تماس مداوم با آب سرد و گرم، حالت اولیه ی خود را از دست ندهد.
درون لوله آب نباید دچار خوردگی شود، زنگ بزند یا جلبک ببندد. وجود این عوامل بر روی کیفیت و میزان سختی آب آشامیدنی تاثیرگذار هستند و حتی مقدار زیاد آنها می تواند آب را آلوده کرده و باعث بروز برخی بیماری ها شود.
یک لوله ی مناسب را باید بتوان برای دستگاه های مختلف به کار برد و همچنین باید بتوان از آن به صورت روکار و دفنی استفاده کرد.
اگر قرار است رنگ آب آشامیدنی ثابت بماند، علاوه بر عواملی که گفته شد، نباید این آب در تماس با اکسیژن قرار بگیرد. لوله های بی کیفیت در تماس با آب داغ، مقداری اکسیژن در خود حل می کنند. برای جلوگیری از این مشکل نیز می توانید از لوله پنج لایه بهره ببرید.

ویژگی های لوله پنج لایه

به دفعات در قسمت های مختلف این مقاله به لوله پنج لایه  اشاره شد و گفته شد که در حال حاضر خرید این لوله می تواند درست ترین انتخاب هر خریداری باشد. البته در ادامه به قیمت لوله پنج لایه هم اشاره خواهد شد و خواهیم دید که آیا این لوله از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است یا خیر. اما در حال حاضر آنچه که در اینجا قرار است به آن بپردازیم، ویژگی های لوله های پنج لایه است که باعث می شود در حین خرید تبدیل به گزینه ی اصلی شما شود.

لوله ی پنج لایه از سه لایه ی اصلی تشکیل شده است و همچنین علاوه بر این سه لایه ی اصلی از دو لایه چسب هم در تولید آن بهره برده شده که در نهایت آن را با نام لوله ی پنج لایه می شناسیم. البته علاوه بر نام لوله پنج لایه، این مدل لوله ها را با نام لوله ی تلفیقی نیز در بازار می شناسند. در واقع این لوله ها از دو لایه پلیمر، دو لایه چسب و یک لایه آلومینیوم ساخته می شوند.

وجود آلومینیوم یکی از دلایل اصلی عدم جذب اکسیژن در این لوله ها می باشد. دو لایه ی بیرونی این لوله ها از جنس پلیمر هستند و به واسطه ی دو لایه چسب، به لایه ی آلومینیومی که در بین آنها قرار دارد، متصل شده اند. آلومینیوم موجود در این لوله ها، علاوه بر اینکه مقاومت آن را بالا می برد، باعث می شود تا لوله در ارتباط با آب داغ، ساختار خود را از دست ندهد و بیش از حد منبسط نشود.

برخی از ویژگی های این لوله های فوق العاده را در ادامه به صورت فهرست وار مشاهده می کنید :

انبساط طولی بسیار کم یکی از مهمترین ویژگی یک لوله ی انتقال آب در سیستم آبرسانی است و لوله پنج لایه از این ویژگی مهم برخوردار است.
سطح درون لوله پنج لایه نرم است و شما بسیار کمتر شاهد افت فشار در این لوله ها هستید.
از آنجایی که این لوله ها وزن سبکی دارند، نصب و راه اندازی یک سیستم آبرسانی یا سیستم گرمایش از کف با این لوله ها بسیار آسان تر از سایر لوله ها است.
همانطور که اشاره شد، عدم نفوذ اکسیژن به این لوله ها (به دلیل وجود لایه ی میانی آلومینیومی) باعث ثابت ماندن رنگ آب می شود.
این لوله ها در مقابل مواد شیمیایی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.
بر خلاف بعضی از لوله های آب، لوله پنج لایه دچار زنگ زدگی و خوردگی نمی شود و از درون جلبک در آنها ایجاد نمی شود.
لوله پنج لایه قادر است تا دمای ۹۰ درجه ی سانتی گراد را تحمل کند. بنابراین گزینه ی مناسبی برای لوله های آب گرم مصرفی منازل است.

برخی از مهمترین مصارف لوله پنج لایه عبارتند از :

در تمام سیستم های بهداشتی انتقال آب سرد و گرم می توان از این لوله ها استفاده کرد.
به منظور راه اندازی سیستم گرمایش از کف ساختمان مسکونی و سیستم گرمایش از کف گلخانه ها نیز از لوله ۵ لایه استفاده می شود.
برای لوله کشی بسیاری از سیستم های تهویه ی هوای مطبوع از این لوله ها می توان بهره برد.
در صنایع پزشکی از این لوله ها برای انتقال برخی گاز ها و… استفاده می شود.

لوله پنج لایه

با بهره بردن از متخصصان و افراد حرفه ای در تمام مجموعه های تولیدی لوله پنج لایه ، استفاده از بهترین مواد اولیه در خط تولید و به کار گیری بهترین ماشین آلات صنعتی، موفق به تولید محصولاتی با کیفیت و با دوام در تمام بخش های تولیدی خود شود. لوله پنج لایه بدون تردید یکی از محصولاتی است که با استفاده از این ابزار تولید شده و در سال های اخیر جایگاه بسیار بالایی را در میان تمام لوله های آب مورد استفاده در ساختمان ها پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید !
HDPE در مقایسه با pvc

بدون شک مشخصات لوله نیوپایپ می تواند هر فردی را بر آن دارد که در لوله کشی سیستم آبرسانی منزل خود از آن بهره ببرد. قیمت لوله پنج لایه با توجه به کارخانه ی تولیدی آن، مواد اولیه و تجهیزاتی که در ساخت به کار می برند، تعیین می شود.

مشخصات لوله پنج لایه

برای اینکه بتوانید با خیال راحت اقدام به خرید لوله های آب پنج لایه ی برای سیستم آبرسانی ساختمان خود کنید، نیاز دارید که از قیمت لوله نیوپایپ اطلاع داشته باشید و از سوی دیگر مشخصات لوله نیوپایپ برای شما کاملا روشن باشد.

مشخصات لوله نیوپایپ

در این قسمت قصد داریم تا شما را با مشخصات لوله نیوپایپ آشنا کنیم. در بخش های قبلی این مقاله در مورد ویژگی های یک لوله ی پنج لایه ی با کیفیت صحبت کردیم. از آنجایی که لوله یکی از با دوام ترین و با کیفیت ترین لوله های پنج لایه ی موجود در کشور است، بسیاری از ویژگی هایی که به آنها اشاره کردیم، شامل حال لوله نیوپایپ نیز می شود. برخی از این ویژگی ها را با هم مرور می کنیم:

تحمل دمای ۹۰ درجه ی سانتی گراد یکی از بارزترین مشخصات لوله است که آن را برای استفاده در سیستم های گرمایش از کف و همچنین لوله ی آب گرم منازل بسیار ایده آل کرده است.
مقاومت بالای لوله پنج لایه در برابر مواد شیمیایی، یکی از ویژگی های منحصر به فرد دیگر این لوله هاست.
لایه ی مقاوم آلومینیوم که به عنوان لایه ی میانی در این لوله قرار دارد، اجازه نمی دهد تا اکسیژن به داخل لوله نفوذ کرده و باعث تغییر رنگ و گاها مزه ی آب شود.
درون لوله پنج لایه جلبک نمی بندد و این لوله ها دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند. بنابراین می توانید با خیال راحت از این لوله ها برای سیستم آب آشامیدنی بهره ببرید.
یکی دیگر از مشخصات لوله، ضریب انبساط طولی بسیار ناچیز آن است. بنابراین می توانید با خیال راحت برای عبور آب گرم و آب سرد از آنها بهره ببرید و مطمئن باشید که به مرور زمان تغییر شکل قابل ملاحظه ای در انها رخ نخواهد داد.
افت فشار لوله پنج لایه  به دلیل سطح داخلی نرم و هموار آن، بسیار ناچیز است.
به علت وجود آلومینیوم و به کار بردن جوش های طولی در ساخت و تولید این لوله ها، مقاومت آنها در برابر فشار، بالا است.
لوله پنج لایه وزن کمی دارد به راحتی خم می شود. از این رو می توان نصب آسان را یکی از مشخصات لوله  دانست.
این لوله ها ها هرگز نمی پوسند و در نصب های توکار بسیار مطمئن بوده و هنگامی که صحبت از نصب روکار باشد، شکل ظاهری آن به گونه است که زیبایی محیط را از بین نمی برد.
حداقل درجه حرارت در بلند مدت نیز برای این لوله ها ۴۰- درجه سانتی گراد تخمین خورده است. بنابراین در سردترین نقاط کشور نیز می توان از آنها بهره برد.
تمام ویژگی هایی و مشخصات لوله که در بالا به آنها اشاره شد، سبب شده اند که این روز ها تقریبا در تمام پروژه های ساختمان سازی شاهد استفاده از این لوله های پنج لایه ی با کیفیت و با دوام باشیم. استفاده ی زیاد از این لوله ها نشان دهنده ی این موضوع است که قیمت لوله پنج لایه و به طور کلی قیمت لوله  با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارد، برای صاحب خانه ها مقرون به صرفه است.

مزایای لوله پنج لایه در مقایسه با سایر لوله ها

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره شد، لوله های متنوعی برای استفاده در سیستم آبرسانی منازل مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال در گذشته بیشتر از لوله های فلزی برای سیستم های آبرسانی منازل استفاده می شد. این لوله ها شما را با مشکلات فراوانی در حین نصب و پس از آن مواجه می کردند، اما در آن زمان این لوله ها بهترین گزینه ی موجود برای استفاده بودند.

لوله های تک لایه با ورود خود به بازار، توانستند برخی از مشکلات اساسی لوله های فلزی را رفع کنند. این لوله ها دچار خوردگی نمی شدند و زنگ نمی زدند. همچنین وزن سبکتر آنها نسبت به مدل های فلزی و انعطاف پذیری بیشتر آنها باعث می شد تا نصب و راه اندازی یک سیستم آبرسانی به وسیله ی آنها بسیار ساده تر باشد. لوله های تک لایه از پلیمر تولید می شوند و یکی از دلایل اصلی انعطاف پذیری آنها، پلیمر تشکیل دهنده ی آنهاست.

البته انعطاف پذیری و نرخ انبساط طولی این مدل لوله ها بالاست و در تماس با آب گرم، تغییر شکل زیادی می دهند. اگر شما آب داغ را وارد این لوله ها کنید، باعث می شود تا اکسیژن به داخل آب نفوذ کند و باعث تغییر رنگ و مزه ی آب شود. این ورود اکسیژن می تواند به سادگی کل سیستم آب آشامیدنی منزل شما را از کار بیندازد.

بیشتر بخوانید !
پلاستیک‌ها و انواع آن‌ها را بیشتر بشناسید

لوله پنج لایه مدتی پس از لوله های تک لایه به بازار عرضه شد و توانست به خوبی اکثر مشکلاتی که این لوله های تک لایه داشتند را برطرف کند وبه گزینه ای مناسب برای انتقال آب آشامیدنی تبدیل شود و علاوه بر این تبدیل به گزینه ای ایده آل برای استفاده در سیستم های گرمایش از کف خانگی و گلخانه ای شود.

لوله ۵ لایه
از آنجایی که استفاده از لوله های فلزی نظیر لوله های مسی و لوله های استیل تقریبا منسوخ شده است، قصد نداریم تا به مقایسه ی لوله پنج لایه با لوله های فلزی بپردازیم. اگر به دنبال انتخاب لوله ای مناسب برای خانه ی خود هستید، مقایسه ی لوله های پنج لایه و تک لایه حتما برای شما مفید و جذاب خواهد بود.

تفاوت های لوله پنج لایه و تک لایه

از آنجایی که لوله های پنج لایه و لوله های تک لایه پرکاربردترین لوله های مورد استفاده در ساختمان ها و به ویژه در منازل مسکونی هستند، در ادامه فهرستی از تفاوت های این دو لوله را مشاهده خواهید کرد. به این ترتیب می توانید با توجه به قیمت لوله پنج لایه و قیمت حال حاضر لوله ی تک لایه در بازار، می توانید تصمیم بگیرید که کدام لوله مناسب پروژه ی شما خواهد بود.

ضریب انبساط طولی کم یکی از مهمترین ویژگی های لوله پنج لایه است که می توانید آن را در لوله مشاهده کنید. در واقع ضریب انبساط لوله پنج لایه  به لوله های مسی شباهت دارد. این در حالی است که ضریب انبساط طولی لوله تک لایه بالا است و با عبور جریان آب داغ، حتما شاهد تغییر شکل در آن خواهیم بود.
لوله پنج لایه نسبت به لوله ی تک لایه می تواند دما و فشار بالاتری را تحمل کند و از این رو احتمال خرابی و پارگی در آن بسیار کمتر خواهد بود. لوله پنج لایه  از برند های برتر در این زمینه است و در حال حاضر علاوه بر استفاده در سیستم آب آشامیدنی منازل، در اکثر سیستم های گرمایشی نظیر رادیات ها، سیستم گرمایش از کف ساختمان ها و گرمایش از کف گلخانه ها از آنها استفاده می شود.
قطر داخلی لوله پنج لایه بیشتر از قطر داخلی لوله تک لایه است. از این رو شدت جریان آب در لوله های پنج لایه بیشتر خواهد بود.
لوله پنج لایه بدون استفاده از هیچ گونه سد کننده ی اکسیژن و تنها با اتکا بر لایه ی آلومینیومی موجود در آن، اجازه ی ورود اکسیژن به آب را نمی دهد. شما این ویژگی را در لوله ی تک لایه مشاهده نخواهید کرد و عبور آب داغ می تواند رنگ و مزه ی آب مصرفی شما را تغییر دهد.
برای نصب و اتصال لوله پنج لایه، معمولا از اتصالات پرسی، اتصالات کلمپی و اتصالات کوپلی استفاده می شود. گاها پیش می آید که پیدا کردن این اتصالات برای لوله ی مورد نظر شما کار سختی می شود. لوله تک لایه به وسیله ی ۵ الی ۶ مدل مختلف از اتصالات به یکدیگر وصل می شوند. از این رو پیدا کردن اتصالات لوله های تک لایه احتمالا کار آسان تری خواهد بود.
با مشاهده لیست قیمت لوله متوجه خواهید شد که قیمت لوله پنج لایه بیشتر از لوله های تک لایه است. با توجه به امکانات بیشتر لوله های پنج لایه، می شد حدس زد که قیمت لوله پنج لایه احتمالا بالاتر خواهد بود. توجه داشته باشید که استفاده از لوله های پنج لایه، نیاز شما را به نگهداری و تعمیرات احتمالی بسیار کم خواهد کرد و شما را از شر هزینه های اضافی تعمیر و تعویض لوله ها خلاص خواهد کرد.

لوله پنج لایه برای سیستم گرمایش از کف

در این مقاله در قسمت های مختلفی اشاره کردیم که می توان علاوه بر استفاده از لوله پنج لایه در سیستم آب بهداشتی و آب آشامیدنی، از آن برای راه اندازی سیستم های گرمایی نظیر پکیج، رادیاتور و سیستم گرمایش از کف بهره برد.

سیستم گرمایش از کف یکی از جدیدترین و به روز ترین سیستم های گرمایی است که در منازل مورد استفاده قرار می گیرد و مزایای بسیاری دارد. نصب سیستم گرمایش از کف، هزینه ی کمتری نسبت به نصب رادیاتور برای کل خانه دارد. همچنین خانه ی شما زیباتر و لوکس تر به نظر می رسد که مسلما برای تمامی صاحب خانه ها ارزشمند است. به علاوه سیستم گرمایش از کف نسبت به سیستم های گرمایی دیگر نظیر رادیاتور ها و… تا ۲۵ درصد کاراتر بوده و در مصرف انرژی ذخیره می کنند.

این سیستم ها تمام سطح کف یک اتاق یا سالن را پوشش می دهند و با مقدار زیادی از لوله پنج لایه که از کف خانه شما عبور داده می شود، عملا کف هر اتاق را تبدیل به یک رادیاتور غول پیکر می کند. این سیستم باعث می شود که دمای خانه ی شما به صورت یکنواختی افزایش یا کاهش یابد. تمام مزایایی که به آنها اشاره شد و بسیاری از مزایای دیگر سبب می شوند تا شما تصمیم به نصب همچین سیستم گرمایشی فوق العاده ای بگیرید.

لوله های گرمایش از کف

البته انعطاف پذیری و نرخ انبساط طولی این مدل لوله ها بالاست و در تماس با آب گرم، تغییر شکل زیادی می دهند. اگر شما آب داغ را وارد این لوله ها کنید، باعث می شود تا اکسیژن به داخل آب نفوذ کند و باعث تغییر رنگ و مزه ی آب شود. این ورود اکسیژن می تواند به سادگی کل سیستم آب آشامیدنی منزل شما را از کار بیندازد.

بیشتر بخوانید !
تفاوت شیر توپی و شیر کشویی

لوله پنج لایه مدتی پس از لوله های تک لایه به بازار عرضه شد و توانست به خوبی اکثر مشکلاتی که این لوله های تک لایه داشتند را برطرف کند وبه گزینه ای مناسب برای انتقال آب آشامیدنی تبدیل شود و علاوه بر این تبدیل به گزینه ای ایده آل برای استفاده در سیستم های گرمایش از کف خانگی و گلخانه ای شود.

بدون تردید لوله ها بیشترین و پر رنگترین نقش را در سیستم گرمایش از کف منزل دارند و با یک آرایش مارپیچی در کف منزل شما، نهایتا به دیگ بخار متصل می شوند. هرگونه نشتی و خرابی در لوله های این سیستم هزینه های زیادی را ممکن است به شما تحمیل کند، زیرا شما باید کف خانه را خراب کنید تا به لوله ها دسترسی داشته باشید. از این رو پیشنهاد می شود تا حتما از لوله پنج لایه برای این منظور استفاده شود تا احتمال خرابی و نشتی لوله ها تقریبا به صفر برسد.

سایر لوله های قابل استفاده در ساختمان

از آنجایی که در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با بهترین لوله های انتقال آب در منازل آشنا کنیم، طبیعتا بر روی چند لوله ی بسیار عالی تمرکز کردیم و تا حد ممکن شما را با مزایا، معایب و تفاوت های میان این لوله ها آشنا کردیم تا مطمئن شویم در حین خرید، انتخاب درستی خواهید داشت. اما همانطور که در ابتدای این مقاله نیز اشاره شد، لوله هایی نظیر لوله پی وی سی (PVC)، یو پی وی سی (UPVC)، سی پی وی سی (CPVC)، لوله پوشفیت، PEX و… نیز برای استفاده در ساختمان ها تولید شده اند و در بازار موجود هستند.

به دلیل حساسیت بالایی که برای لوله های به کار رفته در سیستم آب شرب و آب بهداشتی منازل وجود دارد، پیشنهاد می شود از لوله هایی که در مورد آنها صحبت شد بهره ببرید. اما باید توجه داشته باشید که زمانی که صحبت بر سر لوله های فاضلابی باشد، شما انتخاب های دیگری خواهید داشت که به مراتب کم هزینه تر خواهند بود.

در حال حاضر برای سیستم فاضلاب خانگی از لوله های پوشفیت، لوله های PVC، CPVC و… استفاده می شود. این لوله ها برای انتقال فاضلاب ها که اغلب به صورت اسیدی و بازی در می آیند، بسیار مناسب و مقاوم هستند.

جمع بندی

در گذشته از لوله ها فلزی برای سیستم لوله کشی آب منازل استفاده می شد که از کیفیت و ویژگی های خوبی برخوردار نبودند.
با پیشرفت علم و تکنولوژی، صنعتگران و تولیدکنندگان توانسته اند تا لوله های تک لایه و لوله پنج لایه را برای لوله کشی آب بهداشتی و آشامیدنی منازل تولید کنند.
لوله پنج لایه تنها در لوله کشی آب بهداشتی مورد استفاده قرار نمی گیرد و می توان از آن برای راه اندازی پکیج ها، رادیاتور ها، سیستم گرمایش از کف و… نیز استفاده کرد.
ویژگی هایی نظیر ضریب انبساط طولی کم، وجود لایه ی آلومینیومی، عدم نفوذ اکسیژن به آب، فشار ثابت درون لوله، قطر داخلی بزرگتر لوله، تحمل جریان آب تا ۹۰ درجه سانتی گراد و ۴۰- درجه سانتی گراد باعث شده تا لوله پنج لایه نسبت به لوله ی تک بایه اولویت بالاتری برای استفاده در ساختمان ها داشته باشد.
لوله پنج لایه نیوپایپ از بهترین لوله های حال حاضر موجود در کشور است که توسط گروه صنعتی گیتی پسند تولید و عرضه می شود. لوله نیوپایپ از استاندارد های بین المللی برخوردار است.
اگر به بررسی تفاوت لوله سوپرپایپ و نیوپایپ بپردازید، متوجه خواهید شد که لوله ی سوپرپایپ که از پلیمر PE-RT تولید شده است دارای برخی مزایا نسبت به نیوپایپ می باشد.
قیمت لوله پنج لایه نیوپایپ با توجه به مزایای فراوان و دوام بالایی که دارد، بسیار مقرون به صرفه است.
برای آگاهی از قیمت لوله نیوپایپ می توانید همواره لیست قیمت لوله نیوپایپ با جزئیات محصولات را بر روی وب سایت دکتر تامین مشاهده کنید.
استفاده از لوله پنج لایه در سیستم گرمایش از کف ساختمان ها و گلخانه ها می تواند شما را از شر هزینه های سنگین نگهداری و تعمیرات نجات دهد.
از آنجایی که آب بهداشتی و آشامیدنی ساختمان از حساسیت بالایی برخوردار است، توصیه می شود تا حتما از لوله های با کیفیتی نظیر لوله پنج لایه نیوپایپ و سوپرپایپ برای این منظور بهره ببرید.
جهت راه اندازی سیستم فاضلاب خانگی می توانید از لوله های پی وی سی، یو پی وی سی، سی پی وی سی، پوشفیت و… بهره ببرید.

مطالب مفید دیگر :

مزایای استفاده از لوله‌های پلی اتیلن نسبت به لوله‌های فولادی ( کربن استیل)بهترین راهنمای فنی و کاربردی لوله های پلی اتیلنطبقه‌بندی سیستم‌ های آبیاری بارانی بر اساس کاربرد کشاورزیتاریخچه مواد PE100شیرآلات