گلخانه صنعتی چیست
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

گلخانه صنعتی چیست

کشت گلخانه‌ای در کشاورزی یکی از ضروریات جامعه مدرن می‌باشد. در کشت گلخانه‌ای شما می‌توانید در تمام طول سال از محصولات کشاورزی همچون سبزیجات و صیفی‌جات گلخانه‌ای تازه استفاده کنید همچنین می‌توانید گیاهان و گلهای زینتی را به راحتی پرورش دهید

گلخانه چیست

گلخانه محیطی از اسکلت، چارچوب و سقفی شفاف برای ورود و خروج نور می‌باشد. از گلخانه برای رشد گیاهان مختلف در تمام طول سال استفاده می‌شود. گلخانه در واقع خانه‌ای مناسب کشت گیاهان می‌باشد که در آن امکاناتی نظیر نور، گرما و … برای رشد گیاهان وجود دارد. گلخانه انواع مختلفی دارد که بسته به سلیقه افراد تولید و عرضه می‌شود. ابعاد گلخانه متناسب با کشت انواع گیاهان مختلف متغیر است

گلخانه صنعتی چیست


گلخانه صنعتی به فضایی از اسکلت و چارچوب که به وسیله پوشش شفاف پوشیده شده است گفته می‌شود، که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان مختلف اعم از گیاهان زینتی، صیفی‌جات، سبزیجات و … را در اقصی نقاط کره خاکی با شرایط جوی مختلف فراهم می‌کند، طوری که شما می‌توانید در تمام سال از آنها استفاده کنید و محدودیت زمانی و مکانی ندارد. در تعریف دیگری از گلخانه می‌توان گفت گلخانه عبارت است از فراهم کردم محیط برای رشد محصولات کشاورزی می‌باشد.پوشش شفاف گلخانه باعث ایجاد اثر گلخانه در محیط می‌شود.

توجه داشته باشید که گلخانه‌های صنعتی دارای اندازه‌ های متغیری می‌باشد که شما بسته به نوع کشت محصولات می‌توانید از آنها استفاده کنید.

چرایی استفاده از گلخانه صنعتی

پیشرفت تکنولوژی و فناوری طی سده‌های اخیر سبب شده تا انقلابی در حوزه فناوری و تکنولوژی به وجود بیاید. انقلاب تکنولوژی بسیار فراگیر بوده طوری که به صنعت کشاورزی نیز راه پیدا کرده است. دانشمندان کشاورزی با تلفیق علم و تکنولوژی درصدد استفاده حداکثری از منابع برای تولید محصولات کشاورزی بهتر و بیشتر هستند. یکی از این فناوری‌ها طراحی و ساخت گلخانه‌ های صنعتی است.

گلخانه یک راه حل ساده و درعین‌حال مدرن برای مبارزه با سرما و گرما برای تولید محصولات کشاورزی باکیفیت در تمام طول سال می‌باشد. امروز به دلیل شرایط جوی حاکم و همچنین تراز تجاری بالای محصولات گلخانه‌ای اغلب سرمایه‌ گذاران با ساخت گلخانه صنعتی درصدد کسب حداکثر سود از سرمایه خود در این بخش هستند سودی که در تمام فصول سال عاید آنها می‌شود. با توجه به نیاز روزافزون بازار به تولید انواع مختلف گیاهان زینتی، سبزیجات و صیفی‌جات تازه استفاده از گلخانه صنعتی به یکی از سودآورترین بخش کشاورزی تبدیل شده است.

توجه داشته باشید که کشت گلخانه نسبت به کشت در فضای آزاد مشکلات کمتری دارد ولی در عوض سودآوری بیشتری دارد.

مزایای استفاده از گلخانه صنعتی

از این نوع گلخانه می‌توان برای تولید و تکثیر انواع گیاهان، سبزیجات، صیفی‌جات، کاشت نهال و … استفاده نمود. با استفاده از گلخانه صنعتی می‌توان در تمام طول سال از صیفی‌جات و سبزیجات تر و تازه استفاده کرد.
استفاده از گلخانه صنعتی سبب می‌شود تا آب کمتری مصرف شود. در جهانی که کمبود آب به یک معضل بزرگ تبدیل شده است با استفاده از گلخانه استفاده مصرف آب را مدیریت کرد.
در کشت گلخانه‌ای محصولات کشاورزی زودتر به ثمر می‌رسند به همین دلیل شما زودتر می‌توانید از بهره اقتصادی و برگشت سرمایه خود استفاده کنید.
استفاده از گلخانه می‌تواند بهترین گزینه برای تولید میوه و سبزیجات تازه باشد.
در برابر سرما و گرما مقاوم است و از گیاهان شما در برابر سرما و گرما محافظت و نگهداری می‌کند. در برابر رطوبت و نور مستقیم خورشید مقاوم است.
برای کلیه فصول سال مناسب می‌باشد طوری که در تمام طول سال می‌توانید از آن استفاده کنید.
به راحتی نصب و اجرا می‌شود.

چگونگی احداث گلخانه صنعتی

برای احداث گلخانه یکسری شرایط لازم است فردی که قصد احداث گلخانه را دارد باید آشنایی نسبی با مقدمات کشاورزی داشته باشد یا از فردی که در این زمینه آشنایی دارد کمک بگیرد.

برای احداث گلخانه قبل از هر چیز شما به یک زمین کشاورزی نیاز دارید تا بتوانید گلخانه خود را در آنجا ایجاد کنید، محل احداث گلخانه باید مسطح باشد. زمین مورد نظر باید در مکانی باشد که به راحتی بتوان به آن دسترسی پیدا کرد.

با توجه به میزان سرمایه و هزینه خود اندازه گلخانه مورد نظر خود را تعیین کنید. سپس با توجه به شرایط اقلیمی منطقه و کشت محصولات مورد نظر گلخانه محصولات کشاورزی خود را ایجاد کنید. یک گلخانه خوب باید در برابر باد، سرما، بوران، برف و … مقاوم باشد و دارای استاندارهای لازم برای رشد گیاه باشد. توجه به گردش هوا در گلخانه یکی از ضروریات می‌باشد که باید به آن توجه داشت.

وجود آب کافی و مناسب از دیگر موادی است که باید بدان توجه داشت. حداقل آب مورد نیاز برای هزار متر مربع گلخانه در طول شبانه‌روز در فصل تابستان هشت تا ده مترمکعب می‌باشد. در استفاده از آب توجه داشته باشید چرا که گیاهان مختلف نسبت به املاح موجود در آب واکنش یکسانی نشان نمی‌دهند. مهمترین عامل محدودکننده مصرف آب در گلخانه میزان شوری یا EC آب می‌باشد.

تجهیزات گلخانه صنعتی

تجهیزات مورد نیاز برای گلخانه صنعتی عبارت است از:

۱- سیستم گرمایشی:

سیستم مرکزی : سیستم شوفاز که برای گلخانه‌های بالایی ۰.۴ هکتار مناسب می‌باشد. در این نوع سیستم از بخار آب داغ برای تولید گرما مورد نیاز گلخانه استفاده می‌شود.

سیستم موضعی : سیستم موضعی شامل استفاده از بخاری می‌باشد که به سه دسته تقسیم می‌شود :

بخاری های منفرد یا تراکمی
بخاری های کنوکسیونی یا همرفتی
بخاری های تابشی یا انرژی پایین

۲- سیستم سرمایشی :

سیستم خنک‌کننده تابستانه : یکی از سیستم های متداول خنک‌ کننده سیستم پد و فن می‌باشد، دیگری سیستم خنک‌ کننده تبخیری یا مه پاش می‌باشد.
سیستم خنک‌کننده زمستانه : سیستم خنک‌ کننده زمستانه شامل تیوپ و پنکه است.

بیشتر بخوانید !
هیدروپونیک (کاشت بدون خاک)

۳- ژنراتور

۴- برق و برق اضطراری

۵- ترموسات

۶- سیستم آبیاری تحت فشار

ایجاد شبکه لوله‌کشی آب گرم برای گرمایش گلدان‌ ها و ریشه گیاهان مختلف، همچنین ایجاد شبکه آبیاری مجزا برای گیاهان. احداث اتاق هوشمند تغذیه گیاهان به همراه آبیاری.

۷- ساخت پایه فلزی برای ساخت طبقات مختلف برای قرار دادن گلدان‌ ها

انواع گلخانه

گلخانه‌ها با توجه به مدل گلخانه، نوع سازه و همچنین نوع کاربرد گونه‌های مختلفی دارد.

گلخانه اسپانیایی

این نوع گلخانه از پر کاربردترین نوع گلخانه‌ مدرن با پوشش پلاستیک در جهان می‌باشد. این سبک گلخانه بیشتر مورد استفاده کشورهای همچون اسپانیا و ترکیه است. در این سازه شما می‌توانید پوشش پلی کربنات و پلاستیکی را در سقف و دیواره‌های این سازه اجرا کنید. در این سازه به طور تقریبی مقاومت نسبت به باد تا ۱۳۰ کیلومتر در ساعت و مقاومت نسبت به برف و بار ۴۰ کیلوگرم در یک مترمربع می‌باشد.

برای تولید این نوع گلخانه از مقاوم‌ترین مصالح استفاده شده است. باعث استفاده بهینه از نور خورشید می‌شود تهویه مناسبی دارد. استحکام بالایی دارد و تنش محیطی کمتری دارد.

گلخانه تونلی

این نوع گلخانه شبیه تونل می‌باشد. متناسب با اقلیم منطقه عرض و ارتفاع گلخانه تعیین می‌شود. قابلیت نصب دریچه‌های دستی و الکتریکی را دارد.

گلخانه‌ ایرانی

گلخانه‌ایرانی در برابر باد، سرما، گرما و .. مقاوم است. قابلیت نصب پوشش پلاستیک در دیواره‌ها وجود دارد. دارای اتاقک انتظار و سیم‌کشی زیر پوشش سقف است. قابلیت تبدیل شدن به چند واجد مجزا را دارد.

گلخانه شیشه‌ ای

یکی از پر هزینه‌ترین گلخانه‌های است. طول عمر بالایی دارد. مقاومت بالایی دارد. در مناطق سردسیر و نیمه سردسیر از این سازه استفاده می‌شود. قابلیت نصب تجهیزات جانبی را دارد.

انواع گلخانه بر اساس کاربرد:
در این قسمت مقاله به انواع گلخانه ها می پردازیم.

گلخانه آموزشی

همانطور که از نام این گلخانه بر می‌آید برای آموزش کارآموزان و دانشجویان رشته کشاورزی است تا بتوانند از نزدیک کشت، داشت و برداشت محصول را مشاهده کنند. این گلخانه تمامی استاندارهای لازم گلخانه‌های صنعتی را دارا می‌باشد و دارای تجهیزات جانبی گلخانه‌ای اعم از وسایل سرمایشی و گرمایشی، آبیاری و … می‌باشد. گلخانه آموزشی در تمام طول سال قابل استفاده است.

گلخانه تحقیقاتی

هدف از ایجاد گلخانه تحقیقاتی تحقیق و اصلاح ژنتیکی کشت، بافت، دما، نور و رطوبت برای رشد یک گیاه می‌باشد. هزینه احداث گلخانه تحقیقاتی بسیار زیاد است چرا که تمامی تجهیزات باید در راستا رشد بهتر گیاه باشد و باید در این زمینه از تمامی امکانات بالقوه و بالفعل استفاده کرد.

گلخانه تفریحی و سرگرمی

گلخانه تفریحی و سرگرمی بیشتر گلخانه‌های خانگی می‌باشند، که افراد برای تفریح و سرگرمی آن‌ها را احداث و از عواید میوه و سبزیجات تازه آن استفاده می‌کنند. این نوع گلخانه مساحت زیاد ندارد و به نسبت ساخت آن ارزان است. این نوع گلخانه را می‌توان در محیط خانه، باغ و … ایجاد نمود.

گلخانه تجاری یا صنعتی

همان طور که از نام این گلخانه بر می‌آید برای استفاده حداکثری از محصولات کشاورزی ساخته می‌شود. این گلخانه ابعاد بزرگ‌تری دارد. در این نوع گلخانه می‌توان گیاهان مختلفی را پرورش دارد. تمامی تجهیزات گلخانه بر روی این مدل نصب و اجرا می‌شود.

انواع گلخانه بر اساس نوع سازه

گلخانه ها را می توان بر اساس نوع سازه تقسیم بندی کرد.

گلخانه‌های چوبی

گلخانه‌های چوبی ارزان‌ترین نوع گلخانه می‌باشد که معمولاً پس از سه تا ۴ سال از بین می رود و پس از این مدت باید دوباره تعویض شود. اسکلت این نوع گلخانه از چوب با پوشش پلاستیک می‌باشد.

گلخانه‌های فلزی یا مدرن

اسکلت این نوع گلخانه از فلز می‌باشد که به راحتی نصب می‌شود. اتصالات در این نوع گلخانه به صورت پیچ و مهره‌ می‌باشد که به راحتی قابل نصب و در صورت عدم استفاده جمع و دوباره نصب می‌شود. در این نوع گلخانه می‌توانید به راحتی تغییرات مد نظر خود را اعمال کنید. عمر بالایی دارد.

انواع پوشش گلخانه

در نهایت انواع پوشش ها را در گلخانه ها برایتان شرح می دهیم.

پلاستیکی

پوشش پلاستیکی از جنس پی وی سی، پلی وینل فلوراید و .. می‌باشد که وزن سبکی دارد و به همین دلیل نیاز به اسکلت های سنگین ندارد.

شیشه‌ ای

این نوع پوشش گران‌ترین نوع پوشش می‌باشد و بسیار پر هزینه است. برای ساخت گلخانه های صنعتی مناسب می‌باشد. نیاز به استحکام و مقاومت بالایی دارد. از مزیت عمده این پوش می توان به قابلیت ورود نور و حرارت خورشید اشاره کرد که در مناطق سردسیر و کم نور کارایی آن چند برابر می‌شود. طول عمر بالایی دارد. هزینه نگهداری از این گلخانه بالا است.

پوشش پلی کربنات

یکی دیگر از پوشش های مورد استفاده از گلخانه پلی کربنات می‌باشد که معمولاً به جای شیشه استفاده می‌شود. وزن کمی دارد. مقاومت بالایی به نسبت پوشش پلاستیکی دارد. این ورق‌ها جایگزین مناسبی برای شیشه می‌باشند. عمر متوسط و رو به بالایی دارد. باعث صرفه جوی در مصرف انرژی می‌شود. در فصل تابستان از ورود گرما جلوگیری می‌کند و در فصل زمستان مانع خروج نور و به هدر رفتن گرما می‌شود.

اهداف ساخت گلخانه صنعتی

گلخانه تجاری یا صنعتی باعث تولید محصولات کشاورزی در تمام طول سال می‌شود.
باعث تولید حداکثری محصولات می‌شود.
باعث کاهش هزینه‌های تولید نسبت به تولید همان محصول در فضای باز.
باعث استفاده بهینه از ملزومات کشاورزی همچون آب، بذر و کود می‌شود.
باعث اشتغال‌زایی می‌شود.
باعث استفاده از زمین‌هایی می‌شود که قابلیت کشت در فضای باز را ندارند.
ریسک کمی دارد و خطر سرمازدگی و … در آن بسیار کم است.
باعث کنترل بهتر آفات و آلودگی‌ها می‌شود.
گلخانه تجاری به بهبود چرخه اقتصادی و محلی کمک می‌کند.
باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.
گلخانه صنعتی باید در محیطی به دور از ساختمان‌های ساخته شود تا بتواند به راحتی نور خورشید را همه طرف دریافت کند.
زودرسی محصولات باعث صرفه اقتصادی می‌شود. کیفیت محصولات حفظ می‌شود.
سقف گلخانه‌های می‌تواند شیروانی، قوسی و گنبدی شکل باشد.

نتیجه گیری

امروزه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی به یکی از سودآورترین سرمایه‌گذاری‌ها تبدیل شده است چرا که در کوتاه‌ترین زمان سرمایه و سود شما برگشت می‌خورد و می‌توانید از عواید آن استفاده کنید. تراز تجاری بالایی دارد. گلخانه‌های صنعتی بسته به شرایط اقلیمی و محیطی گونه‌های مختلفی دارد که می‌توانید بسته به نوع کشت محصولات خود از آنها استفاده کنید.

کشت گلخانه‌ای نیاز به مراقبت چندانی ندارد. باعث صرفه‌جویی در وقت، زمان، انرژی و سرمایه می‌شود. گلخانه صنعتی باید در محیطی به دور از ساختمان‌های ساخته می‌شود تا بتواند به راحتی نور خورشید را همه طرف دریافت کند. با کشت گلخانه شما می‌توانید از محصولات نوبرانه زودتر استفاده کنید. قابلیت کشت در تمام طول سال را دارد و می‌توانید در تمام طول سال گیاهان زینتی ،سبزیجات و صیفی‌جات را روانه بازار مصرف کنید و از این طریق به سود سرشاری دست پیدا کنید. ابتدایی‌ترین نیاز برای ساخت گلخانه صنعتی داشتی زمین مناسب برای کشت می‌باشد که این زمین کشت می‌بایست صاف و هموار باشد. با کشت گلخانه‌ای به اهداف بلند پروازانه خود برسید.

مطالب مفید دیگر :

لوازم آبیاریآشنایی با لوله های صنعتیطبقه‌بندی سیستم‌ های آبیاری بارانی بر اساس کاربرد کشاورزیاتصالات پنج لایه چیست؟لوله پلی اتیلن