فلنج پلی اتیلن چیست؟
فلنج پلی اتیلن چیست؟
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

فلنج پلی اتیلن چیست؟

برای برقراری ارتباط بین لوله پلی اتیلن (معمولا با قطرهای بالا) ، تغییر قطر لوله ، تغییر مسیر از فلنج پلی اتیلن استفاده میشود. تولید فلنج (Flange) طی یک پروسه تزریق و ماشین کاری قطعات انجام میگیرد.

در این روش اتصال لوله پلی اتیلن به فلنج جوش داده میشود. قبل از فرآیند جوشکاری یک رینگ فلزی ما قبل فلنج پلی اتین قرار میگیرد. بعد از اینکه جوشکاری انجام گرفت اتصال با یک لوله دیگر که دقیقاً همین فرآیند روی آن هم صورت گرفته است برقرار میشود. باید دقت داشت حتماً ما بین دو لوله از یک واشر لاستیکی جهت آب بندی استفاده میشود. در نهایت این دو لوله با پیچ و مهره فولادی متصل میشوند. یکی از نکات بارز استفاده از فلنج پلی اتیلن این است که در صورت عدم نیاز به براقراری اتصال نیاز به برش و جوشکاری مجدد نیست و به راحتی میتوان لوله رادر پروژه دیگر استفاده کرد و فقط باید واشر را تعویض نماییم .

یکی از انواع اتصال دهنده در لوله های پلی اتیلن در شبکه های آبرسانی فلنج ها (flange) هستند. معمولا از فلنج ها در لوله کشی شبکه های آبرسانی به عنوان یکی از اجزای اتصالات استفاده می شود که کاربرد آن در تغییر مسیر لوله ها یا تغییر قطر آن ها است. اکثر فلنج ها به وسیله پروسه ریخته گری، ماشین کــــــاری قطعات یا قالب گیری تولید می‌شوند و جنس آنها از پلی اتیلن، فولاد، آلیاژهای فولاد، چدن و دیگر فلزات است. اتصال دادن با فلنج شامل چهار بخش مجزا به نام های فلنج، رینگ فولادی، واشر(گسکت) و پیچ می باشد. که همیشه جفت است و با کمک پیچ و مهره می تواند تو قطعه لوله را به هم وصل کند و همچنین به آسانی باز می شود. فلنج ها در آبیاری با فشار های کم و یا زیاد مناسب هستند. فلنج ها به وسیله واشر(Gasket) که در بین آنها قرار می گیرد آب بندی می شوند .

روش عمومی برای اتصال فلنج به لوله پلی اتیلن

حلقه فلزی فلنج را به طور کامل در اطراف لوله پلی اتیلن قرار داده به صورتی که تداخلی با قسمت های جوشکاری شده نداشته باشد.
اگر فلنج را در انتهای یک خم می خواهید نصب کنید، ابتدا یک لوله کوتاه تر از جنس پلی اتیلن با روش بات فیوژن به آن قسمت جوش دهید و در پایان آداپتور فلنج را در جای خود قرار دهید.
برای اتصال فلنج آداپتور به لوله پلی اتیلن از روش جوش لب به لب استفاده کنید.
در برخی موارد لازم است برای جوشکاری فلنج و لوله، حلقه پشتیبان فلنج را بردارید
پیچ و مهره های فلنج باید مطابق با اصول بستن استاندارد فلنج ها بسته شوند. هرگز برای بستن فلنج ها از فشار یا کوپلینگ یا پیچ دادن آن ها استفاده نکنید .

نکات مهم در مورد فلنج لوله پلی اتیلن

در فشارهای پایین، نیازی به استفاده از واشرها نیست؛ در این فشار، دندانه های آداپتور فلنج، واشر را در محل نگه می دارد. در مورد فشارهای کاری بالاتر، معمولاً فلنج هایی به کار می روند که یک حلقه فولادی بسیار مقاوم در قسمت پشتی خود دارد؛ حلقه فولادی با یک لایه پرایمر اپوکسی پوشش داده شده است و علاوه بر آن، حفاظت کاتدی نیز برای آن اجرا شده است .

بیشتر بخوانید !
لوله کشی آب ساختمان

فلنج جوشی

فلنج جوشی پلی اتیلن جهت اتصال لوله‌، شیر آلات و تجهیزات مشابه به یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. جهت آب بندی فلنج ها از واشر یا گسکت استفاده می شود. تولید فلنج بسته به نوع، اندازه و تعداد به صورت تزریقی، ماشینکاری و یا ریخته گری درون قالب های مخصوص انجام می گیرد .