پلی استایرن ABS
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پلی استایرن ABS

پلی استایرن نوعی پلیمر مصنوعی معطر است که از مونومر استایرن ساخته شده است. مونومر استایرن یک ماده پتروشیمی است و اگر بخواهیم دقیق بگوییم هیدروکربن مایع و یکی از مشتقات نفتی است.

این پلیمر کاربردی در ساخت ساندویچ پانل ها کاربرد فراوانی دارد و به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی خوب در انواع ساندویچ پانل های سقفی و دیواری مورد استفاده قرار می گیرد.

امروزه از پلی استایرن به دلیل وزن سبک، دوام بالا، عایق حرارتی بالا، اقتصادی بودن و کارایی بالا استفاده می کنند. پانل پلی استایرن یک متریال ساختمانی ارزان قیمت است که دارای ویژگی های مناسبی جهت عایق نمودن ساختمان ها می باشد.

پلی استایرن ABS یا آکریلونیتریل بوتادین استایرن یک پلیمر ترموپلاست یا ترپلیمر ( پلیمر سه تایی ) دارای ساختاری آمورف است که جزء پلاستیک‌های گرمانرم به حساب می آید. این ماده در حقیقت یک پلاستیک ارزان قیمت مهندسی با کاربردهای فراوان است.

ABS کوپلیمری است که از سه مونومر زیر تشکیل شده است:

۱- آکریلونیتریل (Acrylonitrile)
۲- بوتادین (Butadiene)
۳- استایرن (Styrene)

کاربردهای پلی استایرن ABS ؟

این ماده به دلیل خواص متعادل مکانیکی ، حرارتی و شیمیایی کاربردهای بسیار وسیعی در بخش های مختلف صنعت برای مثال در محفظه ها و پوشش ها ، در ساخت مدل و نمومه های اولیه ، جوشکاری ، در لوله‌های حمل مواد نفتی ، وسایل و اثاثیه منزل ، در قالب های تزریق و بادی ، اکستروژن ، وکیوم ، در بدنه لوزام خانگی ، جاروبرقی ، چایی ساز ، کلاه ایمنی ، اسباب بازی ، چمدان ، پاشنه کفش ، سر میله گلف ، وسایل ورزشی ، وسایل خودرو ، تلفن و تجهیزات الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع پلی استایرن ABS

  • معمولی یا GPPS
  • مقاوم یا HIPS
  • انبساطی یا EPS
  • اکسترود شده یا XPS

پلی استایرن معمولی


که با نام GPPS معروف است، جهت مصارف عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. آنها باید دارای یک سری ویژگی ها مانند مقاومت خوب در برابر ضربه، خاصیت ضربه پذیری مناسب و در زمان فرآیند سیالاتی خوب باشند. این نوع پلی استایرنها کاربردهای الکتریکی زیادی دارند و دلیل آن هم دارا بودن خواص دی الکتریکی و استحکام زیاد آنهاست. این محصول در بازار ایران با نام تجاری پلی استایرن کریستال شناخته می شود. پلی استایرن معمولی به دلیل اینکه بسیار شفاف است سهولت فرآیند پذیری ناشی از ساختار آمورف آن، مزایای بالایی نسبت به سایر مواد پلیمری دارد. و شکل ظاهری آن این ماده را بسیار مطلوب کرده است.

پلی استایرن مقاوم


این نوع پلی استایرن مقاومت خوبی در برابر ضربه دارد و به همین دلیل از آنها در ساختن ظروف، بدنه انواع لوازم خانگی، پوشش ها، لوازم ورزشی و اسباب بازی ها استفاده می شود. به طور کلی هر شی پلاستیکی که به آن فکر کنید را می توان با استفاده از پلی استایرن HIPS ساخت. نام تجاری این محصول در بازار ایران هایمپک است.

پلی استایرن انبساطی

این نوع پلی استایرن در بازار ایران با نام یونولیت شناخته می شود.

یک نوع پلیمر سفید است که خاصیت ضد آتش دارد که به آنها یک ماده فوم کننده اضافه می شود.

بیشتر بخوانید !
آموزش راه اندازی گلخانه از صفر تا صد

کاربرد اصلی استایرن انبساطی در ساخت ساندویچ پانل ها و انواع کانکس می باشد و به همین دلیل بسیار مورد توجه تولید کنندگان ساندویچ پانل می باشد.

پلی استایرن اکسترود شده

نوعی پلاستیک است که به شکل یک ماده اسفنجی متراکم یا به صورت یک محصول جامد و غیر قابل تراکم تولید می شود.

پلی استایرن ABS