کاربرد لوله‌های پلی‌اتیلن چیست؟
مقاومت حرارتی لوله پلی اتیلن چقدر است؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

مقاومت حرارتی لوله پلی اتیلن چقدر است؟

لوله پلی اتیلن به دلیل انعطاف‌پذیری، وزن کم و استحکامشان، بعنوان ماده مورد نظر در انواع دیگری از کاربردهای دریایی شناخته می‌شوند.

با پاره‌ای از اصلاحات، برای سایر کاربردهایی دریایی هم معتبر هستند. در پاراگراف‌های بعدی، توصیف مختصری از سایر کاربردهای دریایی می‌آید.

مقاومت حرارتی پلی اتیلن ۰٫۴ W / m است.

در لوله های پلی اتیلن ضریب انتقال حرارت و مقاومت حرارتی در جایی اهمیت پیدا می می کند که دمای سیال درون لوله از دمای محیط بالاتر برود.

بنابراین میزان دمای سیال داخل لوله توسط لوله پلی اتیلنی یا لوله کاروگیت دو جداره به محیط انتقال میابد.این اتلاف دما از طریق دیواره لوله به محیط خارجی منتقل می شود.

این مقدار اتلاف دما با مقدار یا واحد (W) اندازه گیری می شود و با طول (متر_M) لوله رابطه مستقیم دارد.

و به انرژی از دست رفته در واحد طول (W/m) وابسته است.

مقاومت حرارتی لوله پلی اتیلن به مواردی بستگی دارد؟

طبیعتا هرچقدر مقاومت حرارتی لوله های HDPE بالاتر باشد , دمای تلف شده کمتر خواهد بود و در نتیجه اختلاف دمای محیط درون لوله، سیال داخل لوله و محیط همواره با تغییراتی بسیار نامحسوس، عددی ثابت است!

هرچقدر گرید لوله های پلی اتیلن بالا تر و با DENSITY بالاتری باشد، مسلما مقاومت حرارتی آن بالاتر خواهد بود.

این در حالتیست که فلزات معمولا رساناهای خوبی برای تبادل دما می باشند.این در حالتیست که لوله های پلیمری مانند پلی اتیلن، رسانای دمایی بسیار کمی دارند پس بنابراین تبادل دمای آن با محیط درصد بسیار ناچیزی است.

به همین دلیل لوله های پلاستیکی پلی اتیلن و ایضا لوله کاروگیت،

این موضوع به این معناست که خطوط لوله پلی اتیلن در نهایت پس از طی شدن جریان آب، آن را گرمتر تحویلتان می دهند به خصوص در مقایسه با لوله های فلزی!

این موضوع پاسخ شما را به سوال چرا برای خطوط آبرسانی خود از لوله پلی اتیلن استفاده کنیم می رساند!

بنابراین همچنین در فصول سرد سال مانند زمستان و پاییر (در مناطق کوهستانی) باید امیدوار باشید که آب آشامیدنی را بدون آنکه دچار یخ زدگی شود را در اختیار دارید .

نصب لوله پلی اتیلن در زمستان

لوله پلی اتیلن را می‌توان در جاهایی که شرایط یخ اجازه می‌دهد، زیر یک دریاچه یا رودخانه منجمد، قرارداد. بعد از سر هم کردن طول بلندی از لوله پلی اتیلن با استفاده از جوشکاری گرمایی، می‌توان براحتی آن را در مسیر صحیح کشید.

بعد از تکمیل جوشکاری، می‌توان وزنه‌های بالاست را جایگذاری نمود , سپس با استفاده از اره، یک ترانشه یخی حفر می‌شود،

قطعه‌های یخ از مسیر لوله برداشته شده و لوله به درون ترانشه رانده می‌شود.

نصب لوله پلی اتیلن در خاکهای باتلاقی

نصب لوله در خاکهای باتلاقی یا لجن زارها، یکی از پرتقاضا ترین کاربردها برای هر مهندس طراح است. بطور کلی، خاکهای باتلاقی، بستری محکم و پایدار را که برای نصب لوله‌های ستنی خشک و حساس تر به کرنش مورد نیاز است، فراهم نمی‌کنند.

لوله پلی اتیلن بدلیل انعطاف‌پذیری و فناوری جوش لب به لب

می‌توانند بسادگی و بدون قربانی کردن یکپارچگی اتصالات، خود را با جابجایی و نگهدارندگی نا متوازن سازگار نمایند. لوله پلی‌اتیلن می‌تواند تغییر شرایط خاک و اینگونه ناهمواری‌ها را با حرکت در توده سیال گونه خاک، تحمل کند.

بیشتر بخوانید !
لوله پلی اتیلن گاز

با این حال و با در نظر گرفتن این جنبه‌های طراحی

خواص مهندسی لوله پلی اتیلن برای طراحی یک سیستم لوله‌کشی پایدار و مقرون بصرفه که سالهای طولانی عملکرد راضی کننده در چنین محیط‌های متغیری را بدست دهد، مقدور می‌سازد.

نتیجه‌گیری :

دوام کلی و استحکام این محصولات در کنار روش‌های نصب خلاقانه و مقرون به صرفه‌ای که خواص این لوله‌ها موجب سهولت در انجامشان می‌شود،

دلایلی است که ما را مجبور می‌کند در سیستم‌های تخلیه سیال، سازه‌های ورودی آب، لوله‌های عبوری آب آشامیدنی و فاضلاب که باید از دریا عبور کنند

همچنین سیستم‌های دریایی موقتی نظیر عملیات لایروبی، از این نوع لوله‌ها استفاده کنیم.

بیشتر بدانید : آشنایی با لوله سیاه درزدار , کاربرد ازن در تصفیه آب فاضلاب