مشخصات مواد PE63 – PE80 – PE100
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

مشخصات مواد PE63 – PE80 – PE100

آغاز استفاده از لوله های پلاستیکی تحت فشار، از حدود سال ۱۹۵۰ میلادی بود. از جمله کاربرد های این لوله ها، انتقال آب، مواد شیمیائی، سیالات خنک کننده و گرم کننده، مواد غذائی، دوغابها، گازها، هوای فشرده و سیستمهای خلأ، در روی زمین یا در زیر زمین است. لوله های پلی اتیلنی تک جداره، از جمله این لوله ها هستند که می توان از آنها در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ بار، با قطرهای مختلف استفاده کرد. ویژگیهای منحصر به فرد لوله های پلی اتیلنی نسبت به انواع دیگر لوله ها منجر به سرعت رشد استفاده از این محصول در شبکه های انتقال و توزیع آب در مقایسه با لوله های دیگر شده است.

برخی مزایای کاربرد پلی اتیلن نسبت به سایر مواد عبارتست از :

مقاومت مکانیکی بالا در عین داشتن دانسیته پایین
مقاومت شیمیایی بالا
مقاومت سایشی بالا
طول عمر زیاد
بهداشتی و غیر سمی بودن
فساد ناپذیری
قابلیت حمل ونقل و جابجائی آسان
تنوع در سایز
مقاومت بسیار بالا درمقابل زلزله
انعطاف پذیری بسیار بالا
مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز
بدون زنگ زدگی
زبری بسیار کم
قابلیت جوش پلاستیک
عایق صوتی
عایق حرارتی
عایق الکتریکی

انواع مواد اولیه مورد استفاده در لوله های پلی اتیلن :

PE 63

این مواد در حال حاضر از رده خارج شده و مورد استفاده نیست .این مواد دارای دانسیته کمی نسبت به مواد جدیدتر بودند و در نتیجه دارای وزن و ضخامت بیشتری هستند که هزینه تولید آن را بسیار زیاد تر از مواد جدید تر می کند که عملا استفاده از آن توجیه اقتصادی ندارد .

PE 80

استفاده از مواد جدیدتر با نام تجاری PE 80 پس از آن تولید شد که تولید کنندگان مواد اولیه فهمیدند که با افزایش دانسیته مواد می توان در ضخامت و وزن کمتر به مواد اولیه با تحمل فشار بیشتر و قیمت ارزانتر دست یافت .و همین طور با توجه به کاهش ضخامت عملا دبی عبوری به ازای واحد قطر بیشتر از حالت قبل می شد و لذا بسیار به صرفه تر می گشت .

PE 100

مواد PE 100 جزو جدیدترین نوع مواد اولیه هستند که از نظر مشخصات فیزیکی و عملکردی دارای ویژگیهای خاص می باشد که با دانسیته بیشتر و وزن و ضخامت کمتر می تواند فشار بیشتری را نیز تحمل کند .مواد جدید با توجه به خاصیت ضد اشعه ماورآ بنفش عملا مشکل لوله و اتصالات پلی اتیلن را بر طرف کرد .

مطالب مفید دیگر :

لوازم آبیاری – روشهای نوین جمع آوری فاضلاب – فاضلاب در کشاورزی – گندزدایی لوله‌های آبرسانی، مخازن، چاهها – تاریخچه مواد PE100

بیشتر بخوانید !
آموزش راه اندازی گلخانه از صفر تا صد