انواع منهول فاضلاب
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

انواع منهول فاضلاب

هرموقع از منهول صحبت میکنیم ذهن‌ها به سمت فاضلاب کشیده میشود چون اولین و بزرگترین کاربرد منهول‌ها در سیستم فاضلاب است اما کاربرد منهول ها فقط در سیستم فاضلاب نیست و در تمامی کانال های زیر رمینی که بخواهیم دسترسی ایجاد کنیم وجود منهول لازم است. هر موقع که نام فاضلاب و سیستم های مرتبط با آن و تجهیزات شبکه انتقال فاضلاب را می شنویم باید به ماندگاری و طول عمر آن تجهیز بیاندیشیم که در مقابل فاضلاب چه میزان مقاومت دارد و نکته بعدی این است که نوع فاضلاب ما چه فاضلابی است و چه املاحی در فاضلاب معلق است . فاضلاب شهری و فاضلاب خانگی فقط خورندگی و گاز دارند ولی فاضلاب صنعتی و فاضلاب کشاورزی مشخصات و شرایطی متفاوت دارند و بعضا سمی و بسیار خطرناک هستند که به هیچ وجه نباید از شبکه انتقال و دفع فاضلاب خارج شوند . البته این نکته در مورد تمامی انواع فاضلاب صدق میکند اما در مورد فاضلاب صنعتی و فاضلاب کشاورزی کمی حساسیت بیشتری باید نشان داد. انواع منهول فاضلاب میتواند نسبت نوع فاضلاب متفاوت باشد و در واقع نوع فاضلاب میتواند ما را در انتخاب نوع منهول به اجبار وادارد و محدود گزینه‌های اندکی نماید.

منهول آجری و سیمانی

منهول‌های آجری و سنتی از گذشته استفاده و ساخته میشدند و هنوز هم در سطح شهرها و جوامع وجود دارند , این نوع منهول ها نقص های زیادی دارند , در محل پروژه باید ساخته شوند , زمان ساخته شدن و باز ماندن ترانشه بسیار طولانی است, مصالح مختلفی نیاز است تا یک منهول ساخته شود , این منهول ها به صورت کامل آب بند نمیشوند , در طول زمان دچار خوردگی و پوسیدگی شدیدی میشوند , این منهول ها نیاز به رسیدگی و نگهداری دوره‌ای دارند. منهول‌های سنتی این روزها از گردونه ساخت و استفاده خارج شده‌‌اند.

منهول بتنی

منهول های بتنی به دو صورت اجرا میشوند دربعضی از انواع منهول‌های بتنی , محل منهول آرماتور بندی می‌شود و در جا بتن ریزی انجام میشود که این روش نیاز به ادوات و تجهیزات زیادی دارد و نیروی کار زیادی را درگیر ساخت یک منهول میکند که این روند هزینه اجرای پروژه را زیاد می کند و همچنین زمان اجرای پروژه بسیار طولانی می شود و تا زمان خشک شدن کامل بتن باید ترانشه باز باشد که بسیار خطرناک است . روش دیگری از اجرای منهول‌های بتنی وجود دارد و آن استفاده از قطعات پیش ساخته بتنی است که در محلی دیگر ساخته و تولید میشوند و به وسیله ماشین آلات مخصوص به محل پروژه منتقل میشود و قطعات روی هم سوار میشوند .در این روش زمان اجرای پروژه و ساخت منهول به چند روز کاهش می‌یابد ولی نیاز به ماشین آلات سنگین و نیروی انسانی می‌باشد و منهول به صورت کامل آب بند نمیشود. به طور کلی فاضلاب , در طول زمان باعث فرسایش شدید بتن میشود و منهول را از بین میبرد و در طی دوره‌های مشخصی باید منهول ها سرویس شوند و نیاز به تعمیر و نگهداری آنها است و البته اگر زمانی نیاز به ترمیم و باز کردن منهول باشد این کار بسیار سخت و پر هزینه خواهد بود.

منهول کامپوزیت

منهول‌های کامپوزیتی یا منهول GRP شاید درنگاه اول مناسب باشند اما با توجه به خاصیت شکنندگی GRP ( فایبرگلاس ) نمیتوان به آن در طول زمان اعتماد کرد و در جریان تحمل بارهای مرده و زنده به مرور دچار خستگی میشوند و میشکنند و البته بزرگترین مشکل آنها این است که باید از قبل اندازه دقیق را داشته باشید تا منهول GRP طبق اندازه شما در کارخانه تولید و ساخته شود و بعد به محل پروژه منتقل شود و ایراد دیگر آنها وزن نسبتا زیاد آنها است که برای حمل آنها نیاز به جرثقیل خواهد بود , اما باید گفت که این منهول‌ها برای مناطقی که آبهای سطحی بالا است میتواند مناسب باشد و آب بندی مناسبی دارند ولی هرچند ضعف هایی در نصب دارد . پیشنهاد میشود از این منهول‌ها به عنوان هندهول و حوض شیر آلات و اطاقک برق استفاده کرد و ایراد دیگری که این منهول دارد برمیگردد به خاصیت شکنندگی مواد این منهول‌ها که باید در حمل و نقل دقت زیادی داشت تا منهول دچار آسیب دیدگی نشود .

منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن را میتوان از بهترین انواع منهول‌ها دانست , وزن آن بسیار کم است در حدی که برای حمل یک منهول با ارتفاع ۴ متر و قطر ۱ متر دو نفر کافی است , مقاومت خیلی بالا پلی اتیلن در برابر مواد اسیدی و بازی و املاح فاضلاب به شکلی که در طول زمان , فاضلاب هیچ تاثیری روی منهول پلی اتیلن نمی‌گذارد. قیمت بسیار کمتر منهول پلی اتیلن در مقایسه با منهول کامپوزیتی و منهول‌های سنتی , مقاومت خارجی مناسب در برابر فشار بارهای مرده و زنده ترافیکی , اجرای بسیار سریع منهول پلی اتیلن این امکان را به شما میدهد که در طول کمتر از یک روز ترانشه را باز نمائید , منهول را کار بگذارید و ترانشه را ببندید , آب بند کامل بودن این منهول یکی دیگر از خواص این منهول پیش ساخته است که اجازه خروج فاضلاب را به محیط زیست نمی‌دهد و فاضلاب را در شبکه انتقال نگه میدارد. منهول پلی اتیلن به دو منهول یکپارچه و ماژولار تولید میشود . منهول یکپارچه جهت برخی کاربردها و مکان هایی که آب های سطحی بالاست مناسب است ولی منهول‌هایی که با استفاده از قطعات مختلف تولید و اسمبل میشوند در هنگام نصب بسیار راحت هستند و ارتفاع و اندازه آنها را به راحتی میتوانید کم و زیاد کنید.

بیشتر بخوانید !
نگاهی به اوضاع پیش روی پتروشیمی در ایران

تولید منهول پلی اتیلن به روش روتاری ( چرخشی ) است و این روش تولید به تولید کننده اجازه میدهد که قالب خود را به بهترین و بهینه ترین شکل ممکن طراحی نماید و دست طراح و تولید کننده بسیار باز است ومی توانند نوآوری ‌های خوبی در این زمینه داشته باشند برای مثال ایجاد پله مقاوم و یکپارچه با بنده منهول از این کارها است که باعث دوام , ایمنی و کمک به حفظ آب بند شدن بدنه منهول می شود. یکی از نواقص آن در محل‌هایی است که آبهای سطحی بالاست و منهول به درستی نصب نشده که این مشکل با نصب کمربند بتنی پیش ساخته مرتفع میشود.

مطالب مفید دیگر :

اتصالات پلی اتیلن جوشی – همه چیز درباره پلیمر – دستورالعمل تست OIT – فاضلاب در کشاورزی – چالش های آزمون دوام نوری پلاستیک ها در ایران