لوله پلی اتیلن کلافی و کاربردهای آن
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

لوله پلی اتیلن کلافی و کاربردهای آن

یکی از انواع لوله پلی اتیلن، لوله پلی اتیلن کلافی است که کاربرد آن مشابه با لوله های پلی اتیلن معمولی است. تنها تفاوت این لوله با لوله های معمولی این است که می توان آن را به صورت کلافی تولید کرد.

لوله های پلی اتیلن را می توان جهت دما و فشارهای مختلف تولید نمود. اما به علت محدودیت هایی که وجود دارد اغلب اجازه تولید تا یک قطر و طول معینی را دارد. ولی در بعضی موارد لازم است که کلافی از این لوله را داشته باشیم تا حتی الامکان از اتصالات لوله ای استفاده نکنیم. در هر صورت استفاده از اتصالات لوله پلی اتیلن علاوه بر این که دردسر خودش را دارد، باعث ایجاد عدم یکنواختی در ساختار لوله شده و می تواند برای کاربر مشکل ایجاد کند. همچنین در بعضی موارد باید از اتصالات جوشی استفاده کرد تا بتوان قابلیت اطمینان را بالا برد در حالی که افزایش هزینه ها را به دنبال خواهد داشت.

ساخت لوله پلی اتیلن کلافی

برای تولید لوله پلی اتیلن کلافی از همان موادی که جهت تولید لوله پلی اتیلن مصرف می شود، استفاده می کنیم. اما به علت محدودیت های موجود، این نوع لوله در متراژ های ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ برای تحمل فشار ۶ الی ۱۰ لوله به صورت کلافی به خریدار ارائه می شود حداکثر قطری که می تواند داشته باشد ۱۱۰ میلی متر است.

مواد سازنده پلی اتیلن

به طور کلی جهت تولید پلی اتیلن از ماده ای به نام اتیلن استفاده می شود که این ماده از هیدروکربن های موجود در نفت و گاز بدست می آید. معمولا در تولید این نوع لوله سعی می شود که از مواد ضایعاتی برای عملکرد بهتر لوله استفاده نشود.

مزایای استفاده از لوله پلی اتیلن کلافی :

مقاوم در برابر فشار، ضربه و خوردگی
مقاوم در برابر اشعه خورشید
راحتی نصب و استفاده و نگهداری
مقاوم در برابر مواد شیمیایی
وزن سبک

موارد استفاده از لوله پلی اتیلن کلافی :

سیستم آبیاری کشاورزی
لوله های گاز
انتقال سیالات

در صورتی که در هر کدام از موارد بالا نیاز به اتصال لوله ها به یکدیگر را دارید می توانید از همان اتصالات معمولی برای آن ها استفاده کنید. همچنین روش اتصال نیز می تواند به همان روش های قبلی مانند اتصالات جوشی انجام شود. این مسئله بسته به نوع کاربرد شما دارد.
اگر شما نیاز به تحمل فشار های بالاتری دارید می توانید از لوله هایی که به متراژ معین تولید می شوند استفاده کنید. همچنین توجه داشته باشید به دلیل تنها تفاوت ظاهری لوله پلی اتیلن کلافی با سایر لوله ها تفاوت قیمتی با یکدیگر ندارند. قیمت این لوله متناسب با متراژ و کیفیت آن تعیین می شود. در صورتی که قصد استفاده از این لوله را برای امور کاری خود دارید می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

مطالب مفید دیگر :

بازیافت لوله‌های پلی‌اتیلن – انواع لوله پلی اتیلن آبیاری – مقاوم سازی لوله پلی اتیلن در برابر جوندگان – لوله پلی اتیلن – زهکشی و کاربرد لوله پلی اتیلن در زهکشی

بیشتر بخوانید !
طول عمر و دوام لوله های پلی اتیلن