نکات مهم جهت خرید لوله های پلی اتیلن
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

نکات مهم جهت خرید لوله های پلی اتیلن

لازم است در خرید لوله های پلی اتیلن دقت زیادی شود چون در صورتی که به اشتباه خرید انجام شود ممکن است لوله ها دارای کیفیت نسبی و ضعیف باشند که با گذشت زمان و یا در حین نصب شما را درگیر مشکلات زیادی نماید و مجبور به صرف هزینه های بیشتری جهت تغییر لوله های خریداری شده بگرداند.

نکاتی جهت خرید لوله پلی اتیلن

خرید لوله های پلی اتیلن به خودی خود می‌تواند کاری پیچیده و سخت باشد و شما هنگام خرید با اطلاعاتی نامفهوم مواجه شوید که به کار شما نمی‌آید. از همین رو ما چند نکته اساسی در هنگام خرید را که باید به آنها توجه شود را ذکر می‌کنیم. خرید لوله پلی اتیلن به دلیل استفاده و کاربردهای قابل توجه آن در بخش صنعت راهکارها و نکاتی دارد که اگر به آنها توجه نمائید می‌توانید خرید خوبی داشته و در انجام پروژه صرفه جویی نمایید.

نکات کلیدی

۱- اولین نکته ی مهم در خرید لوله های پلی اتیلن این است که لوله خریداری شده حتما باید نشان استاندارد داشته باشد.
۲- دومین نکته قابل توجه درهنگام خرید این است که لوله پلی اتیلن تولید برند معتبری باشد و اطلاعات محصول بر روی آن چاپ شده باشد مثل: نام کارخانه تولید کننده، تاریخ تولید، شماره خط تولید، نوع مواد اولیه پلی اتیلن، رده فشار کاری. شما می توانید با رجوع به این اطلاعات ، اطلاعات پایه‌ای در مورد لوله پلی اتیلن را بدست آورید و اگر لوله‌ای یکی از این موارد را نداشت از خرید آن لوله پلی اتیلن مورد نظرصرفه نظر نمایید.
۳- لوله های پلی اتیلن در ایران بر اساس استاندارد INSO 14427-2 موسسه استاندارد ملی ایران تولید می‌شوند و جدول موجود در این استاندارد مرجع تولید و آزمایشگا‌های کنترل کیفیت می‌باشد. سابقا استاندارد DIN 8074 آلمان مرجع بود و آن زمان هنوز استانداردی ملی برای لوله‌های پلی اتیلن تدوین نشده بود که در سالهای گذشته این مسئله رفع گردیده است اما هنوز این استاندارد و جداول آنها میتواند مرجعی برای شما باشد اما در آزمایشگاه‌های مرجع و کنترل کیفیت اعتباری ندارد.
پس از رعایت نکات اشاره شده بهتر است در فاز بعدی از کارخانه سازنده بازدید کنید تا قدم آخر در خرید را نیز انجام داده باشید.

بازدید از کارخانه سازنده قبل از خرید قطعی

این بازدید نقش مهمی در خرید ایفا می‌کند. در بازدید از کارخانه تولید کننده لوله پلی اتیلن به موارد زیر توجه نمائید :

– فضا و محیط کارخانه منظم و عاری از عناصر مازاد باشد.
– محل قرار گیری کارخانه در مجموعه‌های صنعتی شناحته شده باشد و به آزادراه‌های کشور دسترسی بدون محدودیت داشته باشد.
– مواد اولیه از طریق سیلو‌ به داخل اکسترودرها تزریق گردد.
– محل نگهداری مواد اولیه در سایه و به دور از رطوبت باشد.
– سال ساخت اکسترودرها و دیگر ادوات خط تولید پائین باشد و این دستگاه‌ها جدید باشد.
– خط‌ تولید تولید لوله پلی اتیلن به سامانه التراسونیک مجهز باشد.
– سیستم خنک کنندگی داخل لوله و خارج لوله پلی اتیلن
– بر روی خط تولید لوله پلی اتیلن , سامانه گراویمتریک نصب شده باشد.
– سیستم‌های جانبی خط تولید ( استخر, برق, کمپرسورها و …. )
– سامانه و فرایند کنترل ابعاد لوله پلی اتیلن در حین و بعد از تولید لوله پلی اتیلن
– واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه
– محل انبارش لوله پلی اتیلن سطحی صاف داشته باشد.
– شیوه حمل و بارگیری لوله‌های پلی اتیلن را مشاهده نمائید.
و …..
نکاتی که به آن ها اشاره شد نکات بسیار مهمی هستند که بایستی در بازدیدها‌ی خود از کارخانه تولید لوله پلی اتیلن به آنها توجه فرمایید.

شناخت لوله‌های پلی‌اتیلن Off Grade

از آنجایی که یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد لوله‌های پلی‌اتیلنی قابل بازیافت بودن و مصرف دوباره آن است، از این رو ضایعات آن‌ها به همراه دیگر ضایعات مواد پلیمری قابلیت استفاده مجدد در تولید لوله‌های پلی‌اتیلن را دارا هستند که این نوع لوله‌ها به Off Grade شهرت دارند. اما نکته قابل توجه این است که کاربرد لوله‌های پلی‌اتیلن Off Grade در پوشش خط لوله‌ها و فیبر نوری است و برای استفاده در خطوط لوله‌ آب‌رسانی و آب شرب اصلاً توصیه نمی‌شوند. زیرا علاوه بر این‌که در هنگام جوشکاری مشکل به وجود می‌آورند، بلکه به مرور زمان دچار نشتی آب می‌گردند. همچنین از نظر بهداشتی و سلامت مصرف‌کننده برای انتقال آب آشامیدنی مناسب نیستند‌. لذا در موقع خرید لوله‌های پلی‌اتیلن باید به محل مصرف لوله‌ها توجه کرد.

مطالب مفید دیگر :

مواد پلی اتیلن مشکی – اتصالات پلی اتیلن جوشی – مزایای لوله های پلی اتیلن – طبقه‌بندی سیستم‌ های آبیاری بارانی بر اساس کاربرد کشاورزی – ویژگی های لوله مناسب برای سیستم آبرسانی مناز

بیشتر بخوانید !
مقاومت حرارتی لوله پلی اتیلن چقدر است؟