آیا لوله های پلی اتیلن برای انتقال آب شرب مناسبند؟
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آیا لوله های پلی اتیلن برای انتقال آب شرب مناسبند؟

لوله های مناسب انتقال آب آشامیدنی

امروزه انواع مختلفی از لوله ها برای شبکه های انتقال گاز ، برق ، آب ، فاضلاب و سایر سیالات به کار می روند. انواع لوله ها مطابق با کاربردشان از استانداردهای خاصی پیروی می کنند. برای مثال لوله های کابلی بای از انعطافی قابل قبول و استاندارد برخوردار باشند. از این رو لوله های مناسب اتقال آب آشامیدنی باید از استاندارد های ویژه ای تبعیت کنند.

در گذشته بسیار اتفاق می افتاد که رنگ ، بو ، طعم و سلامت آب طی واکنش های شیمیایی لوله با آب و یا در اثر عوامل محیطی ( مانند تابش آفتاب ) تغییر کند. اما اکنون طی تحقیقات و آزمایشات گسترده ، لوله های مناسب انتقال آب آشامیدنی و استاندارد ، طعم ، رنگ و بوی آب را تغییر نمی دهند.

ویژگی لوله ی مناسب برای انتقال آب شرب

برای انتخاب لوله ی مناسب برای آب آشامیدنی باید به مشخصات لوله دقت شود که حتما با جدول استاندارد مطابق باشد. همچنین مواد اولیه ی لوله ای که برای این کار در نظر می گیرید باید فود گرید ( food grade ) باشد و تاییدیه های لازم را از مراجع ذی صلاح دریافت کرده باشد.

آیا لوله پلی اتیلن برای انتقال آب آشامیدنی مناسب است؟

لوله ی پلی اتیلن انواع مختلفی را شامل می شود که برای کاربرد های مختلف طراحی شده اند ، از این رو هر کدام استاندارد های متفاوتی دارند. قابل ذکر است که بخش زیادی از این تفاوت به دلیل تفاوت در مواد اولیه به کار رفته در ساخت لوله هاست.

لوله پلی اتیلن آب شرب

لوله ی پلی اتیلن انتقال آب آشامیدنی باید حتما تاییدیه های لازم را از اداره بهداشت دریافت کند.

مواد اولیه ی لوله پلی اتیلن آب شرب باید صد درصد از مواد دسته اول و نو باشند؛ به عبارتی نباید در تولید آن ها هیچ گونه مواد ضایعاتی و بازیافتی به کار رود. در حالی که لوله پلی اتیلن مصارف کشاورزی چنین حساسیت هایی ندارد.

لوله های پلی اتیلن مناسب انتقال آب شرب با یک نوار آبی رنگ در طول لوله ، مشخص می شوند.  این لوله ها دارای سه گرید استاندارد A ,B,C بوده و در سایز ها و فشارهای کاری مختلف تولید می شوند.

استاندارد های لوله پلی اتیلن

برای اطمینان از این که تمام موادی که با آب شرب در تماس هستند به شکل یکسانی مورد آزمایش و ارزیابی قرار می گیرند ، طرح تصویب اروپایی EAS بر مبنای دستورالعمل ۹۸/۸۳/EC کمیسیون اروپا ایجاد شد. البته بعضی از تولید کنندگان لوله در ساخت محصولاتی که با آب شرب در تماس هستند این مقررات را نادیده می‌گیرند. قرار است EAS اوایل به صورت محدود عملی شود اما به نظر می‌رسد تا زمانی که روش‌های تست تمام مواد مشخص نشده باشد ، اجرای کامل این طرح امکان پذیر نیست.

از طرفی ، اتحادیه اروپا ارزیابی ها و استاندارد های سختگیرانه ‌ای برای لوله‌های پلاستیکی به کار رفته در شبکه های انتقال آب شرب تنظیم کرده اند.

تست‌‌های لوله پلی اتیلن

تست مزه، بو، ظاهر و رشد میکروارگانیسم‌های آبی در لوله های پلی اتیلن آب آشامیدنی تست می شوند. تستهایی که از لوله های پلی اتیلن گرفته می شود ، بیشتر از لوله های مشابه از جنس دیگر است. از این رو می توان گفت لوله های پلی اتیلن در صورت دریافت مجوز برای فعالیتی به خصوص ، عملکردی قابل اطمینان تر خواهد داشت.

نهادهای نظارتی بر استانداردهای لوله پلی اتیلن

در تمام کشورها استفاده از لوله پلی‌اتیلن برای انتقال آب شرب مجاز است وی کشورهای مختلف روشهای تست متفاوتی را به کار می برند. نهادهای نظارتی زیر در کشورهای اروپایی و گاهی در سرتاسر جهان مجوز استفاده از این لوله‌ها را در سیستم‌های انتقال آب شرب صادر کرده‌اند:

بیشتر بخوانید !
چگونه گرفتگی قطره چکان ها را برطرف کنیم

بریتانیا: اداره بازرسی آب شرب (DWI)

آلمان: انجمن گاز و آب آلمان (DVGW)

هلند: KIWA NV

فرانسه: مرکز CRECEP برای پژوهش، تخصص و کنترل آب پاریس

آمریکا: بنیاد ملی بهداشت (NSF)

مزایای لوله پلی اتیلن

مزایای لوله ی پلی اتیلن عبارتند از؛

منعطف هستند.

جوندگان را از خود دور می کنند.

نصب آسان

به نسبت وزن کمتری دارند.

استحکام بالا

در تنوع بالایی تولیید و عرضه می شوند.

مقاوم در مقابل زنگ زدگی

طول عمر بالا

سخن پایانی

شما همراهان می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی لوله پلی اتیلن آب شرب و خرید ، با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

مطالب مفید دیگر :

لوازم آبیاریلوله کشی آب ساختمانروش‌های آبیاری بام سبز یا روف گاردنتشخیص ترکیدگی لوله با دستگاهانواع لوله پلی اتیلن آبیاری