چرا باید از شیوه آبیاری قطره‌ای استفاده نماییم
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

چرا باید از شیوه آبیاری قطره‌ای استفاده نماییم

محصولات کارخانه‌ای با استفاده از آب رسانه‌‌ها از طریق لوله‌‌های قطره‌ای یا نوارها با استفاده از دست و یا حتی با استفاده از شلنگ آب پاش‌‌های بالای سرشان و یا با استفاده از آب و یا با استفاده از کف سر از طریق زیر آب با استفاده از ترکیبی از این تحویل‌‌ها آبیاری می‌شوند.

سیستم‌‌های آب پاش با شلنگ و یا آب پاشی دستی به شدت به هدر رفتن آب کمک می‌کند امروزه کشور ما به دلیل کمبود آب نمی‌‌تواند کشاورزی به درستی را داشته باشد بسیاری از زمین‌های کشاورزی امروزه به طور کامل از بین رفته‌‌‌اند چرا که حتی سفره‌های آب زیرزمینی نیز کاملاً تخلیه شده است و دیگر نمی‌‌توان از آنها استفاده کرد و محصولات زیادی را از آنها دریافت نمود.
به همین دلیل هم محصولات کشاورزی روز به روز کاهش یافته و همچنین دیگر نمی‌‌توانیم مانند گذشته از محصولات استفاده نماییم و همین امر سبب می‌شود تا هزینه‌های محصولات بالا برود و قدرت خرید مردم کاهش یابد.در واقع این روش‌‌های آبیاری موجب مرطوب کردن شاخ و برگ‌‌ها می‌شود که این امر باعث افزایش پتانسیل بیماری‌‌ها و بسیاری از صدمات با آنها می‌شود.تاریخچه آبیاری قطره‌ای نشان می‌دهد، شیوه آبیاری قطره‌ای و آبگیری جزء یکی از کارآمدترین و کنترل شده‌‌‌ترین روش‌های آبیاری می‌باشد.همچنین از آنجا که شاخ و برگ مرطوب نمی‌‌شود احتمال کاهش بیماری و آسیب دیدگی بسیار وجود دارد. 

شیوه آبیاری قطره‌ای آب‌‌های از دست رفته را در هنگام آبیاری سنتی از بین می‌برد و می‌تواند میزان آب اعمال شده روی زمین را کنترل کند.

از نظر تئوری با از بین بردن سیستم آبیاری سنتی می‌توانیم از هدر رفتن بیش از اندازه آب نیز جلوگیری نماییم و همچنین می‌توانیم آب را در زمین‌های کشاورزی کنترل نماییم تا به اندازه کافی به توان از آب‌‌ها استفاده نمود.

کنترل شیوه آبیاری قطره‌ای با استفاده از یک تانسیومتر که در محیط در حال رشد قرار دارد تا یک رایانه کوچک برای روشن کردن یا خاموش کردن سیستم هنگام رسیدن تنشی که ما خودمان از پیش برای آن تعیین می‌کنیم و همچنین رطوبت برنامه‌ریزی شده نشان داده شده است که باعث کاهش میزان آبیاری و همچنین از بین رفتن محصولات می‌شود. حتی می‌توانیم به جرأت بگویم که این نیز آن را کاملاً به صفر می‌رساند.
از فروشگاه تجهیزات آبیاری قطره ای می‌توانیم کلیه تجهیزات موردنیاز برای آبیاری قطره‌ای را خریداری کنیم.

در سیستم‌‌های آبیاری سطح قرار می‌گیرد و از طریق سینی‌‌های مخصوص جمع آوری مانند نزدیکی‌‌ها در زیر ظرف جمع می‌شود سینی‌‌های آب بسته به نوع و فاصله آن‌‌ها می‌توانند با مهار آب در داخل خانه در حال تخلیه از زمین میزان هدر رفته آب را بسیار کاهش دهد این دستگاه‌‌ها بسیار ارزان و قابل استفاده چندین مرتبه هستند به آبی که در آن‌‌ها جمع شود باید زمان کافی داد تا تخلیه شوند و یا جذب گیاهان شود.
برای جلوگیری از بروز مشکلات و بیماری‌‌ها هنگامی که از این روش استفاده می‌کنید بهتر است از فاصله خود گیاه و تهویه نامناسب جلوگیری کنید.

 سیستم‌‌های آبگیری به عنوان به صرفه شدن آب نیز باید شناخته شود در واقع این روش می‌توانند یک جایگزین بسیار خوب از نظر زیست محیطی باشد و نیز آب و کود را مصرف می‌کند آنها توسط تولید کنندگان گلخانه برای بهبود کیفیت محصول دستیابی به رشد یکنواخته افزایش راندمان تولید می‌توانند از این روش‌‌ها استفاده نمایند. شیوه شیوه آبیاری قطره‌ای یک سیستم آبی است که هدر رفت آب را به صفر می‌رساند نیز شناخته می‌شود در واقع این سیستم‌‌های آبیاری قطرهای یک جایگزینی بسیار خوب محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید !
چگونه گرفتگی قطره چکان ها را برطرف کنیم

در سیستم‌‌های آبگیری محلول در آب و مواد مغذی موجود در پایین با عمل‌‌های موفقی از طریق سوراخ‌هایی که در پایین یعنی در کف تکیه گاه وجود دارد بالا می‌رود و توسط محیط جذب می‌شود.
این سیستم حتی با محصولاتی که در گلدان‌‌ها که در آپارتمان‌‌ها رشد می‌کنند نیز قابل انعطاف است و استفاده می‌شود.
یکی از مزایای استفاده از تجهیزات آبیاری قطره ای گلخانه این است که محلول‌‌های آب و مواد مغذی موجود بازیافت می‌شود.

مصرف آب و کود حداقل ۵۰ درصد نسبت به سیستم‌‌های معمولی کاهش دارد در واقع آبیاری یکنواخت از تمام اندازه و قرارگیری گلخانه‌ها به راحتی قابل تغییر است.
در این روش رشد گل و گیاه بیشتر می‌شود، شاخ و برگ‌‌ها خشک می‌ماند و همچنین ورودی نیروی کار نیز کاهش می‌یابد.

برای نگه داشتن جلبک‌‌ها یک لایه از پلاستیک را سوراخ کرده و در بالای سطح قرار می‌دهیم، همچنین از آلرژی کش‌‌ها نیز استفاده می‌کنند.
برخی از تولیدکنندگان با شروع محصول جدید محل حصیر را نیز تغییر می‌دهند ظروفی که حاوی محلول‌های غذایی به لوله کشی باید در پلاستیک سیاه و یا رنگ تیره محصور شود چون او را تشکیل جلبک‌‌ها از بین برود این کار را دقیق‌‌‌تر و درست‌‌‌تر انجام دهد.
در این سیستم فرورفتگی‌‌های پلاستیکی و یا فلزی بر روی دستگاه‌‌های موجود قرار می‌گیرد یا از بالای ساختمان از گلخانه‌‌ها پشتیبانی می‌شود فرورفتگی‌‌ها با شیب کوچک از انتهای آن به طرف دیگر نصب می‌شود گلدان‌‌های گلخانه‌‌ها در امتداد فرورفتگی‌‌ها قرار دارند.
محلول‌‌های تغذیه‌ای که از لوله‌‌های اسپاگتی تهیه می‌شود، قسمت‌‌های پمپ شده منتهی می‌شود.
در واقع استیل پایه گلدان‌‌ها جریان می‌یابد در انتهای سطح پایین در یک رودخانه ما متقاطع جمع می‌شود و راهی را به مخزن ذخیره‌سازی و یا در زیر زمین باز می‌شود تا بازیافت شود.

یکی از مزیت‌‌های این سیستم نسبت به سیستم‌‌های دیگر جریان است گردش هوا یکی از جریان‌‌های است که کنترل می‌شود.
در واقع این گردش هوا که بین فرورفتگی‌‌ها اتفاق می‌افتد می‌تواند جزو مزیت‌‌های این سیستم آبیاری محسوب شود. توانایی جابجایی فرورفتگی‌‌ها برای گلدان‌‌ها و اندازه‌‌های مختلف است سیستم‌‌های مورد استفاده از سیستم‌‌های نیمکت آبیاری قطره‌ای ارزان‌‌‌تر هستند به راحتی در گلخانه‌‌های موجود قابل نصب‌اند.

امید که این مطلب توانسته باشد موارد مهم درباره‌ی روش آبیاری قطره‌‌‌ای را برای شما روشن کرده باشد که اهمیت آبیاری قطره‌‌‌ای در این برهه از زمان در کشورمان را درک کرده باشید و در پی استفاده بیشتر این سیستم تلاش کنید.

بسیاری از افراد هستند که این اهمیت را درک کرده و در کار خود از آن‌ها استفاده می‌‌کنند و از آن بهره‌مند می‌‌شوند بهتر است شما نیز این روش را به برای سایر افراد روشن کنید.

مطالب مفید دیگر :

آموزش راه اندازی گلخانه از صفر تا صدنحوه محاسبه قیمت لوله پلی اتیلنآبیاری هوشمند، دوستدارِ منابع آب!سیستم‌های آبیاری آبپاش چگونه کار می‌کنند؟دستور العمل نمونه برداری از خاک