آبیاری درختان در فصل زمستان
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آبیاری درختان در فصل زمستان

هنگامی که هوا رو به سردی می ‌گذارد و دمای هوا به سرعت به نقطه انجماد نزدیک می ‌شود،

یکی از نگرانیهای اصلی افرادی که گل و گیاه پرورش میدهند یا در حیاط خانه خود درخت و درختچه کاشته اند آبیاری گیاهان است.

بسیاری از افراد نمیدانند اکنون که هوا سرد شده و امکان بارش برف و یخ زدگی وجود دارد آیا باید به گیاهان فضای باز آب بدهند یا خیر.

در بسیاری از شرایط آبیاری در زمستان ایده خوبی است به خصوص در صورتی که گیاه جوان و کم سن و سال باشد و هنوز خودش را خوب نگرفته و موقعیت خود در خاک را تثبیت نکرده باشد بیشتر به آب نیاز دارد.

آبیاری در زمستان یکی از معدود اقداماتی است که برای گیاهان باید در این فصل برای باغچه انجام دهید.

آبیاری در زمستان :

هنگامی که هوا رو به سردی می ‌ گذارد و دمای هوا به سرعت به نقطه انجماد نزدیک می ‌ شود .

یکی از نگرانیهای اضلی افرادی که گل و گیاه پرورش میدهند یا در حیاط خانه خود درخت و درختچه کاشته اند آبیاری گیاهان است

بسیاری از افراد نمیدانند اکنون که هوا سرد شده و امکان بارش برف و یخ زدگی وجود دارد آیا باید به گیاهان فضای باز آب بدهند یا خیر؟

در بسیاری از شرایط آبیاری در زمستان ایده خوبی است به خصوص در صورتی که گیاه جوان و کم سن و سال باشد و هنوز خودش را خوب نگرفته و موقعیت خود در خاک را تثبیت نکرده باشد بیشتر به آب نیاز دارد.

آبیاری در زمستان یکی از معدود اقداماتی است که برای گیاهان باید در این فصل برای باغچه انجام دهید.

آیا درختها در زمستان به آبیاری نیاز دارند؟

در صورتی ‌ که در منطقه شما بارش برف شدید وجود ندارد و یا در صورتی که گیاهان در معرض بادهای خشک قرار دارند . آبیاری در زمستان برای گیاه حیاتی است.

ریشه ‌ های گیاهان در زمستان در معرض خشک شدن قرار دارد. در صورتی که خواب کافی به گیاهان چند ساله نرسد ممکن است دچار آسیب ‌ های ماندگار شوند.

در صورتی ‌ که آبیاری را در اوایل روز انجام دهید، این اتفاق رخ نمی ‌ دهد بلکه آبی که در پیرامون گیاه وجود دارد آنها در مقابل یخ زدگی شب هنگام محافظت می ‌ کند. آبی که در خاک وجود دارد، همانند یک جاذب حرارت عملکرد و حرارت آفتاب را در خود جذب می ‌ کند و باعث می ‌ شود شب هنگام که دما افت می ‌ کند، اطراف گیاه کمی کمتر از جاهای دیگر باشد.

در صورتی که از پوشش عایق نیز استفاده کنید حرارت خیلی بیشتری پیرامون گیاه باقی می ماند که می ‌ تواند از آن در مقابل آسیب ‌ های ناشی از سرما زدگی محافظت نماید.

چرا باید در زمستان به درختان آب بدهیم؟

خاک خشک و سرد زمستانی خاصیت عایق بندی طبیعی خود را از دست می دهد. خاصیت عایق بندی خاک دقیقاً همان خصوصیتی است که از سیستم ریشه درخت محافظت می کند. خاک خشک با سرعت بیشتری یخ می زند و این اتفاق باعث از بین رفتن ریشه های ریز درختان، که در نزدیکی سطح خاک هستند، می شود.

بیشتر بخوانید !
انواع دستگاه جوش برای لوله پلی اتیلن

خاک خشک همچنین عمل تجزیه را کند می کند و این بدان معنی است که مواد آلی دیگر در حال تجزیه شدن و غنی سازی خاک نیستند. هنگامی که تجزیه، در اثر کمبود آب .متوقف شود ارگانیسم های خاک که کار تجزیه را انجام می دهند می میرند و یا به قسمت های سرسبز تر می روند. این امر بسیار مهم است زیرا هم تجزیه مواد آلی و هم ارگانیسم های مفید خاک متضمن سلامتی خاک در طولانی مدت هستند.

درختان در سرمای شدید رطوبت خود را از طریق برگهای سوزنی شکل خود از دست می دهند. پس نیاز آبی این نوع درختان نسبت به درختانی که در زمستان برگی ندارند بیشتراست.

زمان مناسب آبیاری زمستانی درختان؟

آبیاری را تا قبل از یخبندان با توجه به روالی که داشته اید ادامه دهید در طول فصل زمستان، و به خصوص در مناطقی که زمستان های سخت و یخبندان دارند و از بارش های جوی زیاد خبری نیست، تعداد دفعات آبیاری نسبت به سایر فصول کمتر می شود ولی به صفر نمی رسد. کشاورزان و باغداران از یخ آب به روش غرقابی برای اطمینان از تأمین سلامت خاک و درخت خود استفاده می کنند.

بعد از اینکه زمین با برف پوشیده شد و بارندگی ها کاهش یافت آبیاری درختان در زمستان را به صورت ۲ بار در ماه انجام دهید.

اگر منطقه زندگی درختان شما دارای بارش های مناسب زمستانی است، می توانید آبیاری را به ۱ بار در ماه کاهش دهید. این عمل را تا اواسط اسفند و با توجه به درجه حرارت منطقه خود ادامه دهید. اگر محل زندگی درختان شما بسیار سرد و خشک است تعداد آبیاری را افزایش دهید. همچنین درختان جوان تر به آب بیشتری نیاز دارند. در مجموع مراقب باشید که خاک رطوبت کافی داشته باشد.

آبیاری را در اوایل روز انجام دهید تا درختان قبل از فرار رسیدن شب و افت دما فرصت کافی برای جذب آب داشته باشند.

شکل زیر نمایی کلی از میزان تقریبی گستردگی ریشه درختان بزرگ را نشان می دهد. هنگام آبیاری این گستردگی را در نظر بگیرید و متناسب با آن آبیاری نمایید. همچنین بیشتر درختان به اندازه ارتفاع خود در خاک ریشه می دوانند. پس به عمق آبی که به درخت می دهید نیز توجه نمایید.

فراموش نکنید یکی از آسیب های شایع که درختان در معرض آن قرار می گیرند، کم آبی زمستانی است