اتصالات پلی اتیلن جوشی
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اتصالات پلی اتیلن جوشی

اتصالات اهمیت زیادی در فرآیند لوله کشی دارند . یکی از مهمترین و معمول ترین اتصالات ، اتصالات پلی اتیلن جوشی فشار قوی در لوله کشی می باشد . اتصالات پلی اتیلن جوشی در اندازه های مختلف تولید می شوند و در پروژه های متنوع نظیر آبرسانی و انتقال فاضلاب می توان از آن استفاده نمود .

استانداردهای مختلف تعیین می کند که برای هر نوع پروژه لوله کشی از چه نوع اتصالاتی باید استفاده کرد .
اتصالات پلی اتیلن جوشی از نظر ظاهری و کاربرد در انواع متفاوتی مثل سه راه، چهارراه، فلنچ، زانو، تبدیل و … هر نوع اتصال دیگر در اندازه های متفاوت تولید و عرضه می گردد.
به این دلیل که اتصالات پلی اتیلن جوشی دربخش های گوناگون یک شبکه لوله کشی نصب می شوند و با دانستن اینکه شرایط کاری مثل دما و فشار در طول یک خط لوله به طور مداوم در حال تغییر است، این اتصالات باید به اندازه ای  مقاوم باشند تا بتوانند در برابر هرگونه تغییر یا تنش محیطی، پایداری خود را حفظ کنند. لازم به ذکر است که کیفیت استفاده از اتصالات پلی اتیلن جوشی بستگی به کارایی مناسب دستگاه جوش و تجهیزات مناسب دارد.

ویژگی‌های اتصالات جوشی پلی‌اتیلن استاندارد

تمامی اتصالات جوشی پلی‌اتیلن تولید شده که دارای استاندارد هستند و قرار است در پروژه‌های آبیاری یا آبرسانی استفاده شوند باید حداقل ویژگی‌های زیر را دارا باشند:

۱- صاف و صیقلی بودن جداره داخلی و خارجی، عدم رسوب گیری و افت فشار بسیار کم ناشی از اصطکاک سطح داخلی
۲- مقاومت لازم در برابر شکستگی و ترک‌خوردگی ناشی از فشارهای خارجی وارده‌ بر آنها
۳- مقاومت در برابر خوردگی، ساییدگی و ارتعاشات ناشی از زلزله
۴- مقاومت در برابر مواد شیمیایی مانند کودهای کشاورزی
۵- مقاوم بودن در مقابل زنگ‌زدگی

پرکاربردترین نوع اتصالات پلی اتیلن، اتصالات جوشی(مایتری)است. در تمام پروژه‌ها و خطوط اتصال می‌توانید از ابعاد و اندازه های مختلف این نوع اتصال استفاده کنید. اتصالات جوشی به تمام اتصالاتی گفته می‌شود که به واسطه دو دستگاه بات فیوژن و الکتروفیوژن تولید می‌شوند. دلیل نامگذاری این نوع اتصال به اتصال جوشی آن است که تمام اتصالات هنگام تولید با دستگاه بات فیوژن و به صورت جوشی است. 

روش جوشکاری اتصالات پلی اتیلن جوشی

در اتصالات پلی اتیلن جوشی با کیفیت مطلوب، ناحیه جوش داده شده حداقل همان قدرت را با لوله اصلی فراهم می کند. برای داشتن یک برنامه کاربردی برای جوشکاری، فشار جوشکاری، پارامترهای دما و زمان جوشکاری باید با دقت تنظیم شود.

آماده سازی اتصالات جوشی پلی اتیلن

قبل از شروع جوش اتصالات پلی اتیلن دما باید در دستگاه جوشکاری مفاصل با دماسنج مادون قرمز کنترل شود. بشقاب بخاری باید حداقل ۱۰ دقیقه پس از رسیدن به درجه حرارت برداشته شود. برای اطمینان از کیفیت مطلوب جوش، صفحه بخاری باید قبل از آن تمیز شود و در هر عمل جوش تمیز کردن باید توسط مواد تمیز کننده نرم و با استفاده از الکل و غیره انجام شود. صفحات بخاری (پوشش تفلون) باید بدون آسیب باشد.

لازم است فشارها و نیروهای اتصالات جوشی پلی اتیلن طبق دستورالعمل‌های ماشین کار عمل کند که می‌تواند بر اساس اطلاعات سازنده، مقادیر محاسبه یا اندازه‌گیری شده باشد. فشار جابجایی از شاخص‌های دستگاه جوشکاری در طی حرکت آهسته بخشی که جوش داده می‌شود، گرفته می‌شود. این مقدار باید به فشار مشخص اضافه شود. فشار حرکت ممکن است بسته به دستگاه، قطر لوله و طول لوله تغییر کند. بنابراین، قبل از هر فرآیند جوشکاری فشار حرکت باید خوانده و به فشار اتصال اضافه شود.

بیشتر بخوانید !
اتصالات پنج لایه چیست؟

عرض شکاف و ناهماهنگی باید کنترل شود  و از بوجود آمدن فاصله و غیر هم ترازی تا حد امکان جلوگیری شود. حتی در بدترین شرایط، نباید ضخامت دیواره از ۱/۱۰ بیشتر شود.

انواع اتصالات پلی اتیلن جوشی

اتصالات فشار قوی

۱- سه راه تبدیل جوشی ۹۰ درجه
۲- سه راه جوشی ۹۰ درجه
۳- زانو جوشی فشار قوی ۹۰ درجه
۴- زانو جوشی ۴۵ درجه
۵- فلانچ جوشی
۶- فلانچ جوشی پایه بلند
۷- تبدیل فشار قوی
۸- کپ فشار قوی

اتصالات فشار ضعیف یا فاضلابی

۱- سه راه جوشی ۴۵ درجه
۲- سه راه جوشی ۹۰ درجه
۳- زانو جوشی ۹۰ درجه
۴- زانو جوشی ۴۵ درجه
۵- سیفون
۶- تبدیل جوشی
۷- موفه بلند
۸- موفه کوتاه
۹- درپوش تست
۱۰- دریچه بازدید

مطالب مفید دیگر :

اتصالات پلی اتیلن الکتروفیوژنتفاوت لوله های پی وی سی و پلی اتیلنبهترین راهنمای فنی و کاربردی لوله های پلی اتیلنلوله پلی اتیلنهمه چیز درباره پلیمر