شیرآلات
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

شیرآلات

امروزه انواع مختلف شیرآلات در مصارف خانگی، صنعتی، تاسیساتی و … به کار گرفته می شوند، شیرآلات وظیفه کنترل میزان جریان، فشار و دبی سیال را بر عهده دارند. شیرآلات را می توان به چند روش تقسیم بندی کرد و مورد بررسی قرار داد. می توان آنها را بر اساس کاربردشان در مصارف خانگی، صنعتی و … تقسیم بندی کرد.

در این مطلب ما شیرها را بر صرفا بر اساس کاربردشان به دو دسته صنعتی و خانگی تقسیم بندی کرده و فقط شیرآلات خانگی را مورد بررسی قرار می دهیم.

شیرآلات آشپزخانه

منظور از شیرآلات آشپزخانه صرفا شیر مورد استفاده در سینگ آشپزخانه است.

برای سینک آشپزخانه با توجه به رنگ و شکل کابینت ها، دیوارها و سایر دکوراسیون داخلی آشپزخانه می توان از انواع مختلف شیرها استفاده کرد.

البته علاوه بر دکوراسیون داخلی، سلیقه و نیازهای مشتری و قیمت تمام شده محصول نیز در انتخاب مدل شیر نقش مهمی دارند.

شکل زیر تنها چند مدل از شیرآلات آشپزخانه را نمایش می دهد.

هنگام خرید شیر سینک ظرفشویی می بایست به رومیزی بودن مدل شیر دقت کنید تا اشتباها مدل دیواری را برای آشپزخانه انتخاب نکنید، به تصویر زیر نگاه کنید، شکل سمت چپ یک شیر آشپزخانه (مدل رومیزی) را نمایش می دهد و برای نصب بر روی کابینت آشپزخانه طراحی شده است.

ولی شکل سمت راست یک شیر دیواری بوده و برای نصب صرفا بر روی دیوار طراحی شده و امکان نصب آن بر روی کابینت آشپزخانه وجود ندارد.

اکنون که صحبت از شیرهای دیواری شد، اجازه دهید اشاره ای به شیرهای دیواری و کاربرد آنها نیز داشته باشیم.

شیرآلات دیواری

شیرآلات دیواری در بسیاری از محیط های عمومی مانند سرویس های بهداشتی، پارک ها، مساجد، حسینیه ها، دانشگاه و … برای بخش روشویی استفاده می شوند.
این شیرها بر روی دیوار نصب شده و نیاز به کابینت، سینک و …. ندارد بنابراین می توان آنها را با توجه به نیاز در محل مخصوص جایگذاری و نصب کرد، سپس تاسیسات مورد نیاز خروج آب (مانند سکوی وضوخانه ها) سیستم فاضلاب و … را جداگانه ساخت.
این شیرها نیز در طرح، رنگ و جنس های مختلفی تولید شده و با توجه به مکان مورد استفاده (بیمارستان، سرویس بهداشتی و یا حتی خانه) به کار برده می شوند.
در شکل زیر چند نمونه از شیرآلات دیواری را مشاهده می کنید.

شیرآلات سرویس بهداشتی

در سرویس بهداشتی معمولا دو مدل شیر استفاده می شود، یکی برای روشویی و دیگری برای شیر توالت (فرنگی یا ایرانی).
در شکل زیر انواع شیرآلات سرویس بهداشتی در شکل و رنگ متنوع را مشاهده می کنید، در سمت راست تصویر چند مدل شیر روشویی و در سمت چپ تصویر چند مدل شیر توالت را مشاهده می کنید.

شما می بایست با توجه به رنگ و طرح دیوارها، اندازه و مدل کاسه روشویی و البته سلیقه خودتان یکی از طرح ها را انتخاب کنید.
البته در سرویس های بهداشتی شیرهای دیگری نیز استفاده می شود.
برای قطع و وصل موقت شیرهای آب گرم و سرد روشویی (جهت تعمیرات، تعویض و …) از شیرهای پیسوار استفاده می شود که در سمت راست تصویر زیر دو مدل شیر پیسوار بلند و کوتاه را مشاهده می کنید.

بیشتر بخوانید !
اتصالات پلی اتیلن الکتروفیوژن

در بعضی از سرویس های بهداشتی که تنها یک شیر (معمولا آب سرد) دارد از شیرهایی که در سمت چپ تصویر بالا مشاهده می کنید استفاده می شود.

شیرهای چشمی، پدالی و … نیز در سرویس های بهداشتی (معمولا سرویس های بهداشتی عمومی) استفاده می شود.
در شکل زیر یک نمونه شیر چشمی را مشاهده می کنید، این شیر دارای سنسور بوده و به محض اینکه شما دست خود را زیر آب قرار دهید، وجود دست شما را احساس کرده و جریان آب را وصل می کند.

برای کنترل میزان گرمی و سردی آب، یک قطعه کوچک تعبیه شده است و شما می توانید با گردش آن میزان سرد یا گرم بودن آب شیر را تنظیم کنید.

شیرآلات حمام

شیرآلات حمام ظاهری شبیه به شیرآلات سرویس بهداشتی دارند ولی ابعاد آنها معمولا حجیم تر است و در زیر آنها تجهیزاتی برای اتصال به شیلنگ دوش تعبیه شده.
در سمت چپ تصویر زیر چند نمونه از شیرآلات حمام را مشاهده می کنید و در سمت راست تصویر شیلنگ دوش حمام به همراه تجهیزات نصب آن را مشاهده می کنید.

معمولا شیرآلات حمام به همراه سیستم دوش (که شامل شیلنگ دوش، سردوشی و …) به فروش می رسند، انتخاب طرح و رنگ بسیار مهم بوده و باید با رنگ، طرح و اندازه حمام سنخیت داشته باشد.
انتخاب یک مدل مناسب به حمام خانه شما رنگ و جلایی خاص می بخشد.

ناگفته نماند که معمولا ست کامل شیرآلات (که شامل شیر آشپزخانه، سرویس و حمام می باشد) مورد استفاده قرار می گیرند.
در شکل زیر یک نمونه ست کامل شیرآلات خانگی را مشاهده می کنید، به طرح، رنگ و جنس مشابه آنها توجه کنید.

تا اینجا شیرآلات خانگی بر حسب کاربردشان طبقه بندی و معرفی شدند، شیرآلات را می توان بر حسب ساختمان داخلی نیز طبقه بندی کرد.
اجازه دهید اشاره ای به انواع شیرها با توجه به ساختمان داخلی آنها (مورد استفاده در صنعت، کشاورزی و …) داشته باشیم، البته این شیرها ممکن است در برخی کاربردهای خانگی مانند شیرفلکه های اصلی، شیر حیاط و … نیز به کار روند.

شیر توپی

در ساختمان شیر توپی یک کره دوار وجود دارد که با گردش خود اجازه عبور جریان داخل لوله را داده و یا مسدود می کند.
در شکل زیر ساختمان داخلی یک شیر توپی را مشاهده می کنید، کره سوراخ دار داخل شیر را با فلش سبزرنگ مشخص کرده ایم.

شیر پروانه ای

شیر پروانه ای معمولا در سیستم آبیاری کشاورزی استفاده می شود، به شکل زیر نگاه کنید، دیسک سیاه رنگ که با فلش سبز مشخص شده در داخل شیر پروانه ای چرخش می کند و جریان آب را قطع یا وصل می کند.

شیر کشویی

ساختمان داخلی شیر کشویی به این صورت است که یک گیت (یا کشو) در داخل یک شیار حرکت رفت و برگشتی انجام داده و باعث قطع و وصل جریان آب می شود.
در شکل زیر یک شیر کشویی را مشاهده می کنید، در این شکل، گیت قطع و وصل جریان آب با رنگ قرمز مشخص شده است.

مطالب مفید دیگر :

آبیاری و انواع آن – لوله پلی اتیلن – قیمت لوله – آبیاری قطره ای و همه چیز درباره آن – آبیاری زیر سطحی چیست؟