مواد پلی اتیلن مشکی
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

مواد پلی اتیلن مشکی

مواد پلی اتیلن مشکی به عنوان مواد اولیه جهت تولید لوله‌های پلی اتیلن کاربرد دارد. لوله های پلی اتیلن به رنگ مشکی تولید میشوند و مواد نچرال پلی اتیلن , سفید میباشد و برای مشکی نمودن لوله‌های پلی اتیلن از افزودنی ( مستربچ ) استفاده مینمایند .استفاده از مستربچ اگر کنترل شده نباشد و میزان صحیح مستربچ به درستی به مواد پلی اتیلن سفید افزایش نیابد و همچنین در مرحله اکسترود اگر یک درصدی پراکنش کامل انجام نشود از کیفیت لوله کاسته خواهد شد و لوله پلی اتیلن در آزمایشها با خطا مواجه میشود. و از این لوله‌های پلی اتیلن در مصارف حساس و استراتژیک نمیتوان استفاده کرد و طول عمر آنها نیز به شدت کاهش می‌یابد.
مواد پلی اتیلن مشکی برای رفع ایراداتی که در بالا برشمرده شد تولید و توسعه یافت , لوله‌های پلی اتیلن تولید شده با مواد خودرنگ مشکی از استحکام بالایی برخوردار هستند و نتایج آزمون آنها بسیار عالی است و طول عمر لوله‌هایی که با مواد پلی اتیلن مشکی تولید شده است در حدود ۱۰۰ سال است و این لوله‌ها جهت استفاده در خط لوله‌های پلی اتیلن با کاربری سیستم آتشنشانی , خط آبرسانی آب شرب , خطوط بسیا پرفشار , جهت کار و نصب در دریا و شرایط بد آب و هوایی مناسب هستند .

مواد مشکی پلی اتیلن

مواد پلی اتیلن مشکی در گریدهای PE80 و PE100 تولید میشوند که در پتروشیمی‌های جهان مواد PE80 مشکی تولیدش تقریبا به صفر رسیده است و استفاده از پلی اتیلن PE80 منسوخ شده است و موادی از رده خارج است.
مواد مشکی پلی اتیلن PE100 برای تولید لوله تک جداره پلی اتیلن استفاده میشود که این مواد تا مدتی قبل تماما به صورت وارداتی تامین میشد و هیچ کدام از پتروشیمی‌های داخل مواد پلی اتیلن مشکی را تولید نمیکردند و بهترین مواد پلی اتیلن مشکی بروج است و بعد از آن با فاصله‌ای زیاد مواد مشکی کره‌ای و عربستانی قرار‌دارند.
مواد مشکی پلی اتیلن با گرید PE100 بتازگی توسط دو پتروشیمی خوشنام داخلی تولید و به بازار عرضه شده است از کیفیتی مناسب و قابل رقابت برخوردار است و لوله‌های تولید شده با این مواد در آزمایشها سربلند بوده‌اند.
تفاوت مواد پلی اتیلن مشکی وارداتی مثل بروج با مواد پلی اتیلن داخلی بسیار ساده است , در هنگام خرید جدول مشخصات مواد را از تولید کننده بخواهید , مقادیر و جدولهایی وجود دارد که میزان و مشخصات ملکولی مواد پلی اتیلن را مشخص میکند . و هنگامی که مواد به کارخانه تحویل داده میشود مواد را آزمایش نمائید و مقادیر بدست آمده دقیقا باید با جدول مطابقت داشته باشد. در مواد وارداتی مثل بروج مقادیر این آزمایش در طول سالها تغییر نداشته است و همیشه یکی است و مقادیر تغییری نمیکنند ولی در مواد پلی اتیلن مشکی تولید داخل این مقادیر متغیر است و در محدوده استاندارد متغیر هستند.
توجه : مقادیر نمایش داده شده در دیتا شیتهای زیر میزان متوسط بوده و نباید به عنوان خواص نهایی محصول در نظر گرفته شوند. تمامی داده های نشان داده شده از برگه مشخصات فنی محصولات جمع آوری گردیده است و تنها برای راهنمایی می باشند. به دلیل احتمال وجود خطا در داده های وارد شده، هرگونه تصمیم نهایی برای کاربری مواد، باید با برگه مشخصات فنی اصلی ماده مطابقت داده شود و با مشخصات ارائه شده در سایت سازنده مواد مطابقت دهد و پارس اتیلن کیش هیچ گونه مسئولیتی در قبال صحت این اطلاعات ندارد.

مطالب مفید دیگر :

گندزدایی لوله‌های آبرسانی، مخازن، چاهها – اتصال فلنج دار پلی اتیلنلوله های پلی اتیلن سنگین (HDPE) – تفاوت لوله های پی وی سی و پلی اتیلن – کاربرد لوله های پلی اتیلن در ساختمان

بیشتر بخوانید !
کاربرد لوله پلی اتیلن در نیروگاه های برق