موفه پلی اتیلن
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

موفه پلی اتیلن

موفه پلی اتیلن (Exp joint) برای جلوگیری از تغییر شکل و از فرم خارج شدن سیستم فاضلاب خانگی که در اثر انبساط یا انقباض، نشست ساختمان که طی چندین سال اتفاق می‌افتد و یا تکان‌های ناشی از زلزله که باعث از آب بندی افتادن خط فاضلاب خانگی می‌شود از این قطعه استفاده می‌کنند.

خطوط لوله در زیر ساختمان‌ها با تهدیدات زیادی روبرو هستند که این تهدیدات بسته به عامل‌های درونی و بیرونی می‌تواند متفاوت باشد. از جمله تهدیداتی که خطوط فاضلاب و لوله‌های انتقال آب با آن مواجه هستند می‌توان به انواع فشارهای داخلی و خارجی، رانش و تنش، انبساط و انقباض، کش آمدن لوله‌ها، نشست ساختمان و نشت دهی می‌باشد. موفه‌ها که در انواع سایزها و جنس های مختلف تولید می‌شوند، یکی از انواع رابط‌ ها و اتصالات بوده که در جنس‌ های مرغوب پلی اتیلن در سایزهای مختلف موجود می‌باشد و استفاده از آنها در اتصالات و خطوط لوله خصوصا لوله‌های فاضلابی در زیر ساختمان باعث جلوگیری از نشست ساختمان شده و نیروهای حاصل از انبساط و انقباض را خنثی می‌نماید. این لوله‌ها با جلوگیری از کش آمدن آنها موجب بالا رفتن دوام عمر سیستم فاضلابی و در نهایت دوام عمر ساختمان می‌شود.

برای اتصال بین دو لوله پلی اتیلن میتوان از اتصالات الکتروفیوژن و یا اتصالات پوش فیت استفاده کرد. اما در شرایطی که احتمال میرود محل استفاده از اتصالات ، تغییر دما بالا و یا رانش وجود داشته باشد از موفه پلی اتیلن استفاده میشود.

موفه پلی اتیلن به سه شکل در بازار موجود می‌باشد:

۱-موفه کوتاه

۲-موفه بلند

۳-موفه رابط

مزیت های موفه پلی اتیلنی

۱-طول عمر بالا : بدلیل ساختار و ماهیت پلی اتیلن ، طول عمر بالا را میتوان یکی از مزیت های مهم دانست چرا که در صورت استفاده در سیستم فاضلاب ساختمان باید سالیان زیادی قابل استفاده باشد.

۲- مقاومت شیمیایی بالا : از آنجایی که پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی ، اسید ها و باز ها مقاوم است پس بهترین گزینه برای استفاده در جابجایی مواد شیمیایی است.

۳- مقاومت مکانیکی بالا : یکی از دلایل محبوبیت استفاده از موفه پلی اتیلن مقاومت بالای مکانیکی آن است. به همین دلیل خبری از کش آمدن لوله و نشت آب نخواهیم بود.

۴- نصب آسان : برای استفاده از موفه نیازی به دانش بالای فنی نیست و به راحتی قابل نصب است.

۵- قیمت مناسب : قطعاً در هر پروژه ای هزینه یکی از ارکان اصلی در روند پیشرفت پروژه است. بدلیل ماندگاری بالای این اتصال و احتمال کم نیاز به تعمیرات میتوان مقرون به صرفه بودن را از مزیت های موفه دانست.

بیشتر بخوانید !
انواع پلاستیک‌های رایج و مهم در دنیا کدامند؟