ویژگی اتصلات پلی اتیلن
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

ویژگی مواد پلی اتیلن

با توجه به این نکته که مواد پلی اتیلن دارای ضریب کشش بالا هستند . لذا در برابر فشار های ضربه ای به اندازه کافی مستحکم می باشند . در واقع لوله های پلی اتیلن که از این مواد ساخته می شوند . نیز دارای این مزیت می باشند . از طرفی انعطاف پذیری بالای این لوله ها باعث می شود . تا این لوله ها با حرکات غیر قابل اجتناب زمین حرکت کنند . بنابراین خطر شکست در مقایسه با سایر سیستم های لوله کشی به طور قابل توجهی کاهش می یابد .

در حقیقت لوله های پلی اتیلن بهترین مقاومت را در برابر ارتعاشات زمین لرزه و جابجایی لایه های خاک نشان می‌دهند . به عنوان مثال : در اطلاعات خسارات وارد شده به لوله های پلی اتیلنی در اثر زلزله کوبه ژاپن . که خسارات اقتصادی فراوانی از خود به جا گذاشته بود . میزان خسارات وارده به این لوله ها صفر بوده است . که نشان از مقاومت بالا و انعطاف پذیری مناسب این محصولات می باشد . همچنین عمر طولانی ، اتصالات بدون جوش ، سطح خوردگی و سطح داخلی صاف از دلایل اصلی انتخاب لوله های پلی اتیلن برای خطوط آتش نشانی می باشد .

اتصالات پلی اتیلن از ویژگی های ذیل برخوردارند:

  • مقاومت بسیار خوب اتصالات پلی اتیلن در مقابل شکستگی و ترک خوردگی ناشی از فشارهای وارده‌ی خارجی
  • استحکام بالا در مقابل فشار و ضربه
  • مقاومت در برابر مواد شیمیایی
  • مقاوم دربرابر خوردگی و ساییدگی
  • مقاومت عالی در مقابل ارتعاشات ناشی از زمین لرزه
  • مقاوم در برابر زنگ زدگی
  • صاف و صیقلی بودن جداره داخلی و خارجی ,عدم رسوب گیری و افت فشار بسیار کم ناشی از اصطکاک سطح داخلی
  • انعطاف پذیری بالا ,هزینه بسیار پائین نصب و اجرا ,سرعت اجرا و عدم نیاز به ماشین آلات سنگین در زمان اجرای خطوط لوله‌های پلی اتیلن

مزایای لوله پلی اتیلن

از مهمترین ویژگی لوله های پلی اتیلن ، قدرت بالا و سختی کافی برای مقاومت در برابر فشار های زیاد و تحمل بارهای خارجی می باشد . همچنین این لوله ها با انعطاف پذیری بسیار بالایی که دارند . برای تحمل فشار و فشار چکش آب گزینه مناسبی می باشند .

یکی دیگر از مزایای لوله های پلی اتیلن این است . که این لوله ها هزینه های نگهداری کمی دارند . و هزینه های عملیاتی آنها مقرون به صرفه می باشد . که عمر طولانی مدت آنها دلیل اصلی کم هزینه بودنشان می باشد . این لوله ها با هزینه ای نه چندان قابل نصب می باشند . و با توجه به وزن کم آنها ، در برابر ضربه و ترک خوردگی مقاوم بوده . و جایی برای نگرانی از آسیب پذیری آنها در فعالیت های زیست محیطی ، فوران های زیرزمینی و زلزله نمی ماند . همچنین لوله های پلی اتیلن در کشاورزی مزایایی همچون : وزن سبک ، حمل و نقل آسان ، در دسترس بودن در طیف گسترده ای از اندازه ها و بسیار قابل اعتماد را دارا می باشند که این لوله ها را تبدیل به گزینه مناسبی برای مصارف کشاورزی کرده است .

آشنایی با اتصالات پلی اتیلن

اتصال ماده

اتصال ماده برای متصل کردن لوله به شیرآلات ، فیلتر یا هرگونه لوازمی که رزوه ی آن نر باشد مورد استفاده قرار میگیرد. فرض کنید میخواهید در بین راه خط انتقال لوله ی آبرسانی خود یک شیر قطع و وصل جریان آب قرار دهید. اینجاست که اتصال ماده به شما کمک میکند .

بیشتر بخوانید !
اتصالات پلی اتیلن جوشی

رابط مساوی

رابط مساوی برای اتصال لوله ها به یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرند. اینجاست که به رابط مساوی نیاز پیدا میکنید. کافیست تا قسمت آسیب دیده را با اره جدا کنید ، لوله ی جایگزین را در محل قرار دهید و دو سر آنرا با رابط مساوی به لوله ی اصلی متصل کنید. هیچ نگرانی از بابت نشت آب لازم نیست داشته باشد. زیرا اتصال به گونه ای طراحی شده که از هرگونه نشت آب جلوگیری میکند.

رابط تبدیل

برای تغییر سایز لوله ، شما به رابط تبدیل نیاز پیدا میکنید. فرض کنید لوله سایز ۶۳ را دارید ، اما به هر دلیل نیاز پیدا میکنید که سایز آنرا به ۴۰ تغییر دهید. فقط کافیست تا به انتهای لوله ی ۶۳ ، رابط تبدیل ۶۳ در ۴۰ اضافه کنید و ابتدای لوله ی ۴۰ خود را به آن نصب کنید. به همین راحتی سایز لوله ی آبرسانی خودتان را تغییر داده اید.

زانو مساوی

زانو برای قسمت هایی مورد استفاده قرار میگیرند که لوله ی انتقال آب نیاز به خم شدن دارد. بعنوان یک اتصال کمک میکند تا لوله در هنگام پیچ ها دچار شکستگی نشود. هرچند استفاده های زیاد و بی مورد از اتصال زانویی باعث افت فشار در لوله میشود ، اما در بسیاری از موارد برای عملکرد سیستم آبیاری و آبرسانی باید از آن استفاده کرد.

اتصال نر

اتصال نر هم مانند اتصال ماده برای متصل کردن لوله به شیرآلات ، فیلتر یا سایر لوازم مورد استفاده قرار میگیرد. قسمت رزوه دار ، کمک میکند تا هر گونه لوازمی که رزوه های ماده دارد به آن متصل و بخوبی به لوله چفت شوند.

زانو ماده

همانطور که گفته شد ، اتصال زانویی برای قسمت هایی است که نیاز به خم شدگی دارند. زانو ماده هم همین کار را برایتان انجام میدهد. با این تفاوت که یک سر آن قابلیت اتصال به لوله را دارد و سر دیگر آن برای اتصال به لوازمی که رزوه ی نر دارند مورد استفاده قرار میگیرد.

سه راه ماده

سراه یا انشعاب یکی از پر مصرف ترین اتصالات پلی اتیلن است . تنها نکته ی قابل ذکر درمورد سراه ماده این است که انشعاب و خروجی آن دارای روزه ی ماده میباشد و این موضوع به شما کمک میکند تا لوازمی که رزوه ی نر دارند را به آسانی به آن متصل کنید.

زانو نر

همانطور که گفته شد ، اتصال زانویی برای قسمت هایی است که نیاز به خم شدگی دارند. زانو نر هم همین کار را برایتان انجام میدهد. با این تفاوت که یک سر آن قابلیت اتصال به لوله را دارد و سر دیگر آن برای اتصال به لوازمی که رزوه ی ماده دارند مورد استفاده قرار میگیرد.

سه راه مساوی

سراه یا انشعاب یکی از پر مصرف ترین اتصالات پلی اتیلن است . تنها نکته ی قابل ذکر درمورد سراه مساوی این است که انشعاب و خروجی آن برای متصل شدن به لوله طراحی شده است. این یعنی با استفاده از این اتصال شما میتوانید براحتی سه سر لوله را در یک نقطه بهم متصل کنید.

سه راه نر

سراه یا انشعاب یکی از پر مصرف ترین اتصالات پلی اتیلن است . تنها نکته ی قابل ذکر درمورد سراه نر این است که انشعاب و خروجی آن دارای روزه ی نر میباشد و این موضوع به شما کمک میکند تا لوازمی که رزوه ی ماده دارند را به آسانی به آن متصل کنید.

بیشتر بخوانید !
طبقه‌بندی سیستم‌ های آبیاری بارانی بر اساس کاربرد کشاورزی

اتصال فلنچدار

اتصال فلنچدار برای قسمت هایی مناسب است که فشار زیادی به لوله یا اتصال تحمیل میشود. در اینگونه قسمت ها اگر از اتصال معمولی استفاده شود ، امکان شکستگی ، ترک یا نشتی آب وجود دارد. به همین دلیل از اتصال فلنچدار که قوی تر است و استحکام بیشتری دارد استفاده میکنند.

مغزی دنده ای

مغزی های پلیمری برای معمولا برای تغییر رزوه ی ماده به رزوه نر مورد استفاده قرار میگیرند. فرض کنید شیر آبی که در سیستم تان نصب کرده اید دارای خروجی ماده است. از طرفی فیلتری که میخواهید به آن نصب کنید هم خروجی ماده دارد. برای صرفه جویی در هزینه ، کافیست تا یک مغزی به سر شیر ببندید و سپس فبلتر را به آن متصل کنید.

درپوش دنده ای

درپوش دنده ای همانطور که اسمش مشخص برای کور کردن و بستن مجرای خروج آب مورد استفاده قرار میگیرد. این نکته را فراموش نکنید که درپوش دنده ای دارای رزوه نر است. پس فقط در رزوه های ماده قابل قرار گرفتن است.

رابط ۱۶ میلیمتر

 رابط ۱۶ میلیمتر برای اتصال لوله ها به یکدیگر مورد استفاده قرار میگیرند. برای مثال فرض کنید قسمتی از لوله شما دچار آسیب دیدگی شده است و شما برای ترمیم آن میخواهید یک تکه لوله ی دیگر را جایگزین آن کنید. اینجاست که به رابط ۱۶ نیاز پیدا میکنید. کافیست تا قسمت آسیب دیده را جدا کنید ، لوله ی جایگزین را در محل قرار دهید و دو سر آنرا با رابط ۱۶ به لوله ی اصلی متصل کنید. هیچ نگرانی از بابت نشت آب لازم نیست داشته باشد. زیرا اتصال به گونه ای طراحی شده که از هرگونه نشت آب جلوگیری میکند.

سه راهی ۱۶ میلیمتر

سراه یا انشعاب یکی از پر مصرف ترین اتصالات پلی اتیلن است . تنها نکته ی قابل ذکر درمورد سراه مساوی این است که انشعاب و خروجی آن برای متصل شدن به لوله طراحی شده است. این یعنی با استفاده از این اتصال شما میتوانید براحتی سه سر لوله را در یک نقطه بهم متصل کنید.