اتصالات پلی اتیلن
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اتصالات پلی اتیلن

بسیاری از مواقع در اجرای یک پروژه لازم است مسیر یا قطر لوله را تغییر دهیم ، لوله ی دیگری را به آن وصل کنیم تا طول آن افزایش پیدا کند؛ به همین منظور از اتصالات استفاده می کنیم.
اتصالات انواع مختلفی دارند که در این مقاله به انواع اتصالات پلی اتیلن می پردازیم.

اتصالات پلی اتیلن جوشی

اتصالات جوشی در پروژه هایی استفاده می شود که نیاز به بازشدن و دمونتاژ شدن اجزا وجود نداشته باشد و قرار بر اینست که اجزای متصل شده به یکدیگر تا ابد به یکدیگر متصل بمانند یعنی انتظار می رود اتفاقی نیوفتد که لوله و اتصالات نیاز به بازشدن، تعمیر یا لایروبی پیدا کنند. انواع اتصالات پلی اتیلن جوشی عبارتند از؛

اتصال با رابط مساوی

برای اتصال دو لوله با قطر برابر و بدون تغییر زاویه و بدون تغییر میزان دبی سیال، از رابط مساوی استفاده می شود، این رابط ها در اندازه و قطرهای مختلفی روانه بازار می شوند.

در شکل زیر تصویر چند اتصال با رابط مساوی را مشاهده می کنید.

اتصال با رابط تبدیل

اگر بخواهیم دبی سیال را تغییر دهیم یعنی میزان عبور سیال را از یک لوله کمتر یا بیشتر کنیم باید از رابط تبدیل استفاده کنیم، همانطور که مشاهده می کنید قطر یک طرف این رابط از طرف دیگر کمتر است در حالیکه در رابط مساوی قطر دو طرف رابط یکسان است.

در شکل زیر چند رابط تبدیل جوشی را مشاهده می کنید.

اتصال زانویی

در اجرای اکثر پروژه های ما نیاز داریم تا جهت مسیر لوله ها را عوض کنیم در اینصورت می بایست از انواع اتصال زانویی استفاده کنیم.

اتصالات زانویی معمولا در زوایای ۴۵ و ۹۰ درجه تولید می شوند ولی ممکن است در زوایای دیگر نیز موجود باشند، به شکل زیر نگاه کنید.

اتصالات سه راهی

همانند اتصالات دوراهی که برای تبدیل (تغییر در دبی سیال) و تغییر زاویه سیال استفاده می شوند، انواع اتصالات سه راهی نیز در زوایای مختلف و برای تبدیل در انواع و سایزهای مختلف ساخته می شوند.

در شکل زیر چند نمونه اتصالات سه راهی جوشی را مشاهده می کنید.

سایر انواع اتصالات جوشی

انواع مختلفی از اتصالات جوشی برای رسیدن به اهداف مختلف تولید و روانه بازار می شوند مثلا اتصال سیفون در سیستم فاضلاب خانگی استفاده می شود.

اتصال سیفون طوری طراحی شده و در سیستم فاضلاب خانگی به کار می رود تا با ایجاد سدی همیشگی از آب، از انتشار بوی بد فاضلاب به خانه و همچنین ورود حشرات موذی از انتهای فاضلاب به داخل خانه جلوگیری کند.

در شکل زیر یک نمونه از اتصال سیفون را مشاهده می کنید.

از سایر انواع اتصالات می توان به اتصال گپ (یا همان درپوش انتهایی لوله)، درپوش تست و …. را نام برد که می توانید اطلاعات کاملی از سایز و قیمت آنها در کاتالوگ محصولات ما به دست بیاورید.

برای اطلاع از انواع اتصالات جوشی به همراه قیمت با ما تماس بگیرید.

اتصالات پلی اتیلن پیچی


در پروژه هایی که امکان دارد بخشی از اجزا یا کل مجموعه نیاز به بازشدن پیدا کند از اتصالات پیچی استفاده می شود.
مثلا در پروژه های آبیاری بارانی بسیار پیش می آید که اتصال لوله ها در قسمت هایی از زمین جدا شده و در قسمت های دیگر زمین و به لوله های دیگری متصل شوند تا آبیاری زمین به کامل ترین شکل ممکن انجام پذیرد.

بیشتر بخوانید !
رابط پلی اتیلن

در بعضی دیگر از پروژه ها امکان گرفتگی لوله در اثر عبور سیال وجود دارد و نیاز به بازکردن اجزا و لایروبی آنها احساس می شود.
یا مثلا مجری پروژه احتمال می دهد با توجه به وضعیت آب و هوایی و یا شرایط کار احتمال دارد لوله ها نیاز به تعمیر پیدا کنند و مجبور شود آن ها را از یکدیگر جدا کند و به جای لوله های فرسوده از لوله های جدید استفاده کند‌.
در تمامی شرایط گفته شده باید از اتصالات پیچی استفاده کرد.

البته تا یک سایز مشخصی امکان استفاده از اتصالات پیچی امکان پذیر است و اگر قطر لوله ها بزرگتر از یه حدی باشد باید به ناچار از اتصالات جوشی استفاده کرد.
انواع اتصالات پیچی به شرح زیر می باشند.

رابط مساوی پیچی

رابط مساوی پیچی دقیقا شبیه رابط مساوی اتصال جوشی بوده و همان وظیفه را انجام می دهد (یعنی دو لوله هم قطر با دبی مساوی را یه یکدیگر متصل می کند) منتها در این نوع رابط همان گونه که از نام آن مشخص است اتصال لوله در انتهای هر سمت به وسیله پیچ انجام می شود.

در شکل زیر یک رابط مساوی پیچی را در سایز و ابعاد مختلف مشاهده می کنید.

رابط تبدیل پیچی

رابط تبدیل پیچی نیز دقیقا وظیفه مشابهی با رابط تبدیل جوشی دارد منتها لوله ها با پیچ به رابط متصل شده و امکان باز و بسته شدن اتصالات امکان پذیر می باشد.

در شکل زیر، یک رابط تبدیل پیچی را مشاهده می کنید، همانطور که می بینید قطر یک طرف رابط از قطر طرف دیگر کوچکتر است و به علت همین اختلاف قطر، دبی سیال یا فشار آن دچار تغییر می شود.

رابط زانویی پیچی

انواع مختلف رابط های زانویی پیچی با زوایا و ابعاد مختلف ساخته می شوند تا امکان تغییر مسیر لوله ها را فراهم آورند.

در شکل زیر، یک رابط زانویی پیچی را مشاهده می کنید.

اتصالات سه راهی پیچی

اتصالات سه راهی پیچی امکان تقسیم آب از یک لوله به دو لوله دیگر و یا انتقال آب (یا هر سیال دیگر) از دو لوله به یک لوله را امکان پذیر می کنند. (برای افزایش یا کاهش فشار، دبی و یا اهداف دیگر مانند پخش جریان آب)

اتصالات سه راهی پیچی برای تبدیل یا تغییر مسیر لوله نیز استفاده می شوند.

در شکل زیر، یک مدل اتصال سه راهی پیچی را مشاهده می کنید.

انواع دیگر اتصالات پیچی

از انواع مختلف اتصالات پیچی می توان به درپوش انتهایی (برای متوقف نمودن جریان سیال در یک مسیر) انواع کمربندهای انشعابی (برای گرفتن یک انشعاب کوچک از یک لوله بزرگ) و اتصال فلنچی (برای اتصال دو لوله با فلنچ و پیچ های بلند) را نام برد که در شکل زیر چند نمونه از آنها را مشاهده می کنید.

قیمت اتصالات پلی اتیلن

شما همراهان می توانید برای اطلاع از قیمت ها محصول مورد نظرتان را در سایت جستجو کنید و همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت کلیه محصولات پلی تهران و یا درخواست پیش فاکتور و طرح سوالات فنی خود با ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

کاربرد لوله های پلی اتیلن به دلیلی مزایای چشمگیر آن نسبت به انواع دیگر لوله ، در حال افزایش است. می توان ادعا داشت بدون اتصالات پلی اتیلن نمی توان از لوله ها نیز استفاده کرد. شما همراهان می توانید نظرات و سوالات خود را در دیدگاه زیر مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط کارشناسان ما پاسخ داده شود.

مطالب مفید دیگر :

مواد پلی اتیلن مشکی – اتصالات پلی اتیلن الکتروفیوژن – مزایای لوله های پلی اتیلن – مقاوم سازی لوله پلی اتیلن در برابر جوندگان – پلاستیک، قاتل خاموش زمین!