لوله پلی اتیلن چطور اختراع شد؟
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

لوله پلی اتیلن چطور اختراع شد؟

آنچه ما به عنوان لوله پلی اتیلن می شناسیم وجود نداشت اگر در دهه‌ی ۱۹۵۰ در hola hoop چنین وسواسی به خرج نمی‌دادیم. زمانی که Paol Hogan و Robert Banks پلی پروپیلن شفاف را کشف کردند و فهمیدند می‌توان با استفاده از اتیلن چیزی شبیه پلاستیک ساخت، افق جدیدی بروی دنیای پلاستیک ها گشوده شد.

با این حال استفاده از رزین جدید برای ایجاد محصولاتی مانند لوله پلی اتیلن، سخت تر از حد تصور بود؛روند تولید تصفیه نشده بود و حتی پس از میلیون ها سرمایه گذاری در فرایند تولید، شرکت فیلیپس پترولیوم همچنان نتوانست تولید کنندگان را برای خرید این ماده قانع کند.

در نهایت تا سال ۱۹۵۹، تولید کنندگان پلی اتیلن با تسلط بر پروسه ی تولید، توانستند برای پلاستیک جدید خود بازار پیدا کنند. توانایی پلی اتیلن درتحمل دماهای بالا، باعث شد تولید کنندگان محصولات خانگی به آن روی بیاورند.

پلی اتیلن جایگزینی مناسب و مقرون به صرفه بود، از این رو در صنایع برق، گاز، آب آشامیدنی به سرعت جایگزین شد؛ از عایق سازی کابل های برق گرفته تا انتقال پساب و سیالات معدنی.

پلی اتیلن چیست؟

هنگتمی که هورگان . بنکس برای اولین بار بین اتیلن و بنزالدئید  با استفاده از ۲۰۰۰ اتمسفر فشار داخلی واکنش ایجاد کردند. هنگامی که تمام فشار به دلیل نشتی محفظه آزاد شد، مسیر آزمایش تغییر کرد.

آن ها لوله را باز کردند و متوجه ماده‌ی مومی سفیدی در آن شدند که بسیار به نوعی پلاستیک شباهت داشت. پس از تکرار و بررسی آزمایش آن ها فهمیدند در واقع از  بین رفتن فشار اصلا به دلیل نشت نبوده، بلکه نتیجه‌ی فرایند پلیمریزاسیون بوده است. آن ماده‌ی سفید و شفاف تازه تولید شده نیز (پلی اتیلن با چگالی کم یا زیاد) نام داشت.

پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) دارای چگالی از ۰.۹۱ تا ۰.۹۳ گرم بر سانتی متر معکب است (۰.۶۰ to 0.61 oz/cu in) . مولکول های LDPE دارای یک ستون فقرات کربنی با گروه های جانبی چهار تا شش اتم کربن هستند که به طور تصادفی در امتداد ستون فقرات اصلی متصل شده اند.. LDPE بیشترین کاربرد را در بین پلاستیک ها دارد ، زیرا ارزان ، انعطاف پذیر ، بسیار سخت و مقاوم در برابر مواد شیمیایی است. LDPE در بطری ها ، کیسه های لباس ، بسته های مواد غذایی منجمد و اسباب بازی های پلاستیکی به کار می‌رود.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) دارای چگالی  0.94 تا ۰.۹۷ گرم بر سانتی متر (۰.۶۲ to 0.64 oz/cu in) است. ملکول های این نوع پلی اتیلن ستون فقرات کربنی بسیار طولانی دارند و فاقد گروه های جانبی هستند. در نتیجه، این ملکول ها در تنظیمات فشرده‌تر تراز می‌شوند و چگالی بالاتر HDPE را به خود اختصاص می دهند. پلی اتیلن با دانسیته بالا نسبت به پلی اتیلن با دانسیته پایین، سخت، مستحکم و کدرتر است.

HDPE در کیسه های پلاستیکی فروشگاه‌ها، ، مخازن سوخت اتوموبیل، بسته بندی و البته لوله کشی به کار می‌رود.

لوله پلی اتیلن

تاریخچه لوله پلی اتیلن (PE) با تلاش‌های اولیه تمدن برای یافتن ابزار اتقال مناسب برای انتقال آب و سیالات آغاز می‌شود. بدیهی است که لوله پلی اتیلن یکی از انواع به نسبت جدید لوله است. اولین لوله‌ها که از جنس بتن بودند، از زمان آشوریان، بابلی ها و مصری ها وجود داشته اند. فولاد برای اولین بار در سال ۱۸۵۵ ثبت اختراع شد. از طرف دیگر، ساخت لوله های پلاستیکی با پلی وینیل کلراید یا همان PVC در سال ۱۹۲۶ آغاز شد. لوله های پی وی سی در دهه ی ۱۹۳۰ برای زهکشی های بهداشتی استفاده می‌شد. در سال ۱۹۳۳پلی اتیلن به عنوان یک پوشش انعطاف پذیر، عایق و سبک (دانسیته کم) برای کابل های الکتریکی تولید شد و مورد استفاده قرار گرفت.

بیشتر بخوانید !
چگونه میتوانیم مناسبترین سایز لوله کشی آب را انتخاب کنیم؟

این ماده در طول جنگ جهانی دوم نقشی اساسی ایفا کرد؛ ابتدا به عنوان پوشش کابل زیر آب و سپس به عنوان یک ماده عایق حیاتی برای کاربردهای حیاتی نظامی مانند عایق راداری به کار رفت. حمل تجهیزات راداری به دلیل وزن کم در هواپیما راحت تر بود و این به هواپیماهای متفقین متصل بود که در شرایط سخت مانند شب و رعد و برق بمب افکن های آلمانی را شناسایی کنند.

پلی اتیلن با دانسیته بالا ( چگالی بالا) کاملا با پلی اتیلنی که در دهه ۱۹۳۰ مورد استفاده قرار می‌گرفت متفاوت است. پلی اتیلن با دانسیته پایین در سال ۱۹۳۵ کشف شد و پلی اتیلن دانسیته بالا تا سال ۱۹۵۱ کشف نشده باقی ماند.

. پلی اتیلن به عنوان یک محصول نسبتاً تازه وارد در صنعت لوله کشی ، دائم در حال به روز شدن است و به صنایع جدیدی راه می یابد. هر چند بعد از جنگ بود که این ماده مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفت و از آن زمان به بعد ، محبوبیت آن تقریباً بی سابقه بوده است.

از اواخر دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ ، پلی اتیلن با راه اندازی یک صنعت چند میلیارد دلاری به هر گوشه از زندگی ما راه پیدا کرده است. این اولین پلاستیک در ایالات متحده بود که بیش از یک میلیارد پوند در سال فروخت و در حال حاضر بزرگترین پلاستیک در جهان است. این تا حدی به این دلیل است که ویژگی های خاصی (یا ترکیبی از ویژگی ها) پلی اتیلن با دانسیته بالا وجود دارد که آن را به یک انتخاب جذاب تبدیل می کند.

وقتی می خواهیم سیستم لوله کشی جدیدی راه بیاندازیم یا سیستم قبلی را باز سازی کنیم، نکاتی را برای انتخاب لوله کشی در نظر می گیریم. تعدادی از آن ها عبارتند از:

-نصب آن ساده باشد

– نشت نکند

-هزینه زیادی نداشته باشد

-عمر طولانی داشته باشد.

دلیل محبوبیت سریع وگسترش جهانی پلی اتیلن، برطرف سازی همین نیازهای مصرف کنندگان است.

مطالب مفید دیگر :

لوله های پوش فیت – لوله کشی فاضلاب در ساختمان – شیرآلات – ویژگی های لوله مناسب برای سیستم آبرسانی منازل – لوله