پلی پروپیلن در طناب
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پلی پروپیلن در طناب

یکی از پلاستیک هایی که به عنوان ماده اولیه در صنعت نساجی و همچنین صنعت پلاستیک مورد استفاده قرار میگیرد پلی پروپیلن می باشد.پلی پروپیلن جاذب آب نمیباشد و همین امر سبب شده است که یک پلاستیک محبوب در صنعت نساجی محسوب شود.

تاریخچه ی پ پ

تا سال ۱۹۵۴ تنها گروه محدودی از پلی الفین ها توانسته بوده اند در زمینه ی تجاری موفقیت اندکی کسب کنند که این پلی الفین ها فقط به پلی اتیلن ها محدود میشدند.در سال ۱۹۵۵ دانشمند ایتالیایی به نام F.J.NATTA توانست پلی پروپیلن با آرایش مولکولی (sterospecific) را به جهان معرفی کند.محصول کشف شده پلی پروپیلن نام گرفت و فرمول شیمیایی آن n[-CH2—CH] بود.

ناتا یا بهره گیری از تجربیات زیگلرتوانست کاتالیزوری بسازد که به وسیله ی آن امکان پلیمرزاسیون پروپیلن فراهم میشد،تا اینکه در سال ۱۹۷۵ شرکت “کاتینی” پلی پروپیلن را در مقیاس جهانی به بازار عرضه کرد.

اکنون به شرح مختصری از این ماده می پردازیم

همان طور که گفته شد پلی پروپیلن پلاستیکی محبوب در صنعت نساجی محسوب میشود و یکی از عمده ترین دلایل آن جاذب آب نبودن آن است.

پلی پروپیلن از پلیمرزاسیون پروپیلن همراه با دو کاتالیست زیگلر و ناتا تولید میشود.خصوصیات و ویژگی های خاص پ پ موجب شده است که این پلاستیک به یکی از مجبوبترین و پر فروش ترین اونواع مواد اولیه پلاستیک در بازار تبدیل شود و افزایش تقاضا هر سال برای آن با شتاب بیشتری رشد کند.

پلی پروپیلن را یه سه نوع میتوان تقسیم بندی کرد:

  • همو پلیمر homopolymer
  • کو پلیمر رندوم random copolymer
  • کوپلیمر فشرده impact copolymer

پلی پروپیلن را میتوان با تنظیم MFI (شاخص مذاب) و اوزان مولکولی مختلف در راکتور ، در گرید های مختلف تولید کرد.با توجه به این که این گرید بندی در داخل راکتور صورت میگیرد به ابن محصولات Reactor Grades میگویند. همچنین میتوان با افزودن Addetive ها ی مختلف تنوع گریدی را در این مجصول افزایش داد.

MFI یا همان شاخص مذاب چیست؟

یکی از نشانه هایی که به وسیله ی آن میتوان گرید های مختلف یک پلاستیک را از هم مجزا کرد شاخص مذاب یا MFI است.شاخص مذاب به معنای مقدار مذاب پلاستیک (بر حسب گرم) است که در دمای ۱۹ درجه از یک روزنه ی ثابت در عرض ۱۰ دقیقه عبور کند.به طور تقریبی میتوان گفت که شاخص مذاب با گرانروی مذاب نسبت عکس دارد.پس میتوان گفت با افزایش متوسط وزن مولکولی Mfi کاهش می یابد.Mfi در واقع نشان دهنده ی میزان روندگی مذاب در دماهای مختلف است .هر چه Mfi بیشتر باشد میزان روندگی بیشتر است و هر چه کمتر باشد میزان روندگی کمتر است.

هر محدوده از mfi کاربری خاص خودش را دارد . بطور مثال پلی پروپیلن در محدوده ی Mfi 3 تا ۶ بیشتر جهت تولید انواع ورق و فیلم مورد استفاده قرار میگیرد .این مقدار Mfi برای فرآیند تزریق پیشنهاد نمیشود زیرا به علت روندگی پایین مذاب علاوه بر اینکه به دستگاه فشار می آورد ممکن است تمام خلل و فرج قالب را پرنکند. همچنین به طور کلی با افزایش شاخصه ی مذاب خواصی مانند :مقاومن پارگی ،استحکام کششی پلی پروپیلن کاهش می یابد.

بیشتر بخوانید !
روشهای نوین جمع آوری فاضلاب