لوله
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

لوله

در قرن حاضر که هدف تسهیل زندگی انسان است ، شبکه های انتقال اهمیت ویژه ای پیدا می کنند. از این رو لوله ها در صنایع مختلف و ساختمان ها کاربردی اساسی دارند.

لوله چیست؟

لوله ابزاری استوانه ای و تو خالی است که برای انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه لوله ها به صورت کلاف و شاخه ای تولید می شوند و به کمک اتصالات و شیرآلات به کار می روند. بر حسب کاربرد ، لوله ها در اشکال ، اجناس ، انواع و اندازه های گوناگون تولید می شوند که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

تاریخچه لوله

ساخت اولین لوله های لوله کشی که به توسعه ی آب آشامیدنی و استحمام کمک می کرد ، به ۲۷۰۰ سال پیش باز می گردد. تولید لوله در تمدن هایی مانند یونان ، ایران ، روم ، چین و هند شکل گرفت. به مرور لوله ها و سیستم لوله کشی توسعه یافت و سیستم لوله کشی فاضلاب نیز در قرن ۱۹ به وجود آمد.

انواع لوله

لوله فولادی

این لوله ها از جنس فولاد هستند و به دلیل استحکام زیاد و مقاومت بالا در برابر گرما ، بیشتر در مصارف صنعتی کاربرد دارند. البته از آنجا که لوله های فولادی حرارت را تا حد زیادی تحمل می کنند ، می توان از آن ها در لوله کشی آب گرم ساختمان نیز استفاده کرد.

انواع لوله فولادی

لوله ی فولادی در دو نوع مختلف ساخته می شود که تفاوت در نحوه ی تولید آن هاست.

لوله فولادی درزدار

لوله های فولادی درزدار به صورت ورقه های فولادی تولید شده و درز آن ها جوش داده می شود.

لوله مانسیمان

لوله مانسیمان همان لوله ی بدون درز است که در نیازی به جوشکاری ندارد. برای ساخت لوله ی مانسیمان ابتدا فولاد را به صورت شمش شکل می دهند و سپس درونش حفره ایجاد می شود. این نوع لوله به دلیل نداشتن درز و جوشکاری ، فشار بالاتری را تحمل می کنند. به همین دلیل نسبت به لوله ی فولادی درز دار ، برای انتقال نفت و گاز مناسب تر است.

لوله ی بدون درز در اواخر قرن ۱۹ توسط مهندسی آلمانی به نام مانسیمان اختراع شد. به همین دلیل این لوله را به نام مانسیمان می شناسند.

لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه به هدف بهبود نقص خوردگی لوله ها تولید شده اند. به همین دلیل سطح لوله های گالوانیزه با روکشی از فلز ضد خوردگی پوشیده شده است. لوله های گالوانیزه در دو نوع یافت می شوند:

لوله گالوانیزه فولادی

این لوله از جنس فولاد بوده و سطح آن با فلز روی گالوانیزاسیون شده است. لوله ی گالوانیزه ی فولادی در تهویه  و تخلیه ی فاضلاب و مصارف ساختمان سازی کاربرد دارد.

لوله گالوانیزه ی آهنی

این لوله که به اسم لوله آهنی سفید معروف است ، در واقع از آهن سفید نورد شده تولید شده و روکش روی دارد. لوله ی گالوانیزه ی آهنی برای انتقال آب و گاز ، فاضلاب ، تهویه و انتقال دما استفاده می شود.

لوله پلی اتیلن

لوله های PE همانطور که از اسمشان پیداست ، از پلی اتیلن ساخته شده اند. لوله های پلی اتیلن بر حسب کاربردشان انواع مختلفی دارند. این نوع لوله ها به دلیل مقاومت بالا در برابر ساییدگی ، خوردگی ، گرما و فشار می توانند جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی باشند و از طرفی وزن خیلی کمتری دارند. عمر این لوله ها زیاد است و تا ۱۰۰ سال در زیر زمین دوام دارند.

بیشتر بخوانید !
نکات مهم جهت خرید لوله های پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن در آبیاری باغات ، گلخانه ها ، زمین های کشاورزی ، انتقال آب شرب ، انقال گاز ، آبیاری بارانی و قطره ای و همچنین انتقال فاضلاب نقش دارد.

لوله پلیکا

لوله پلیکا در واقع همان لوله PVC است ، از آنجا که اولین کارخانه تولید کننده ی لوله ی پی وی سی پلیکا نام داشت ، این لوله نیز به نام پلیکا شناخته شد. لوله پی وی سی مانند لوله پلی اتیلن نوعی لوله پلیمری است ، به همین دلیل وزن کمتری نسبت به لوله های فلزی دارد.

لوله U-PVC همان لوله PVC است که به آن مواد ضد اشعه UV افزوده می شود تا در برابر اشعه فرابنفش خورشید مقاومت بیشتری داشته باشد.

لوله C-PVC نیز ساختار PVC را داشته اما به آن کلر افزوده شده تا مقاومت بیشتری داشته باشد.

لوله‌های مسی

لوله های از جنس عموما از سایر لوله ها قیمت بیشتری دارند. این لوله ها گرما را به راحتی انتقال می دهند ، سبک هستند و در صنایع شیمیایی ، سوخت رسانی و انتقال روغن به موتور های هواپیما از این نوع لوله ها استفاده می شود.

لوله های آزبست

لوله های آزبست که به لوله های سیمانی هم معروفند ، از ماسه سیمان و پنبه نسوز ساخته می شوند ، این لوله ها در برابر رسوب گذاری و برخورد آب بسیار مقاوم ند. به همین دلیل بیشترین کاربرد این لوله ها در انتقال فاضلاب و کشاورزی است.

لوله چدنی

لوله چدنی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد اما به دلیل نصب سخت تر و مقاومت کمتر در برابر زنگ زدگی ، با وجود قیمت ارزانتر، نسبت به لوله های فولادی و آهنی استفاده ی کمتری دارد.

لوله چدنی دارای دو نوع متفاوت سر تخت و سر توپی است. این دو نوع نحوه ی اتصال متفاوتی دارند؛ در لوله‌های چدنی سر تخت برای اتصال از واشر و بست استفاده می‌شود اما در سر توپی از سرب و کنف برای اتصال آن‌ها به هم استفاده می‌گردد. مدل سر تخت فشار بیشتری را تحمل می کند.

قیمت لوله

لوله ها بر اساس جنس ، شکل ، اندازه و کاربردشان قیمت های مختلفی دارند. از آنجا که قیمت مواد اولیه تولید لوله ها نیز در حال نوسان است ، پیشنهاد می کنیم برای اطلاع از قیمت ها با ما تماس بگیرید.

مطالب مفید دیگر :

لوله پلی اتیلن گازروش‌های آبیاری بام سبز یا روف گاردنتاثیر آبیاری بر رشد گیاهانچه نوع آبیاری را برای زمین خود انتخاب کنیم؟لوله کشی آب ساختمان