پلیکا بهتراست یا پوش‌فیت؟
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

پلیکا بهتراست یا پوش‌فیت؟

تاسیسات در منازل بسیار مهم است بطوریکه بعضی براین باورند که تاسیسات قلب ساختمان است.خیلی از افرادی که میخواهند در رابطه با نوع تاسیسات فاضلابی ساختمان تصمیم گیری کنند به یک پرسش یا دوراهی برمی­خورند که کدام سیستم برای پروژه فاضلاب مناسبتر میباشد؟ برای یافتن پاسخ و یا کمک برای گذر از این دوراهی ابتدا یکسری مفاهیم و تعاریف باید مشخص شوند:پوش فیت یا پلیکا کدام بهتر است؟؟
علیرغم روش نامگذاری برای خیلی از محصولات که ریشه در مواد اولیه و تشکیل دهنده­ ی آن دارد نام پوش فیت از نوع اتصال که به معنی چفت شونده به وسیله ­ی فشار گرفته شده است
لوله اتصالات پوش فیت به گونه­ ای طراحی شده که یک اورینگ محل اتصال را آب بند میکند
اکثر لوله و اتصال پوش فیت تولید در ایران از جنس پلی­ پروپیلن pp می باشد ولی برخی کارخانه ها لوله و اتصالات پوش فیت از جنس پی وی سی نیز تولید می کنند

پلیکا چیست؟

لوله و اتصالات پلیکا به لوله و اتصالاتی گفته می­شود که از ماده ی پی وی سی ساخته شده و به روش چسب زدن به یکدیگر متصل میشوند.در این نوع لوله و اتصال محل اتصال را با چسب های مخصوص پی وی سی آب­ بند می­کنند و این چسب ها اتصال را به روش خوردگی و جوش سرد متصل می نماید.اتصال بوجود آمده از یک چسب خوب و لوله اتصالات خوب یکی از بهترین اتصالات در فاضلاب بوده و از اتصال پوش فیت بهتر و مطمئن تر است.

گوین پلیمر در راستای نو آوری روش push sol  ( تلفیقی از چسبی و پوش‌فیت ) را معرفی می نماید.

ویژگی روش تلفیقی

pvc قابلیت اجرای همزمان شبکه یک پارچه push sol  را دارا می باشد.
در شبکه های فاضلابی افقی مدفون در مصالح ساختمانی اتصالات چسبی به علت یک پارچه کردن شبکه از تغییر شکل سطح مقطع لوله یا اتصال به علت فشار های جانبی مصالح ساختمانی و عبور آبگرم جلو گیری می نماید.
صرفه جویی در هزینه نصب
در رایزر های عمودی استفاده از روش پوش‌فیت از شکستگی شبکه به علت انبساط ، انقباط و نشست ساختمان جلوگیری می کند
در اجرای روش push sol  با لوله و اتصالات u-PVC مقاومت حلقوی بالای این پلیمر شبکه را در مقابل فشار های جانبی کاملا محافظت می نماید و لذا مدفون شدن شبکه در مصالح ساختمانی بدون عوارض جانبی خواهد بود.
رعایت ضوابط استاندارد های تدوین شده در ارتباط با تولید و نصب لوله و اتصالات PVC-u توسط تولیدکنندگان و نصابان موجب می شود طول عمر شبکه را که حداقل بیش از ۸۰ سال براورد گردیده تضمین نماید.

روش نصب

پیشنهاد می گردد در بخش های عمودی شبکه ی یک پارچه push sol با طول بلند جهت تامین حرکت طولی شبکه به علت انبساط و انقباظ از کوپلینگ های انبساطی یا لوله و اتصالات مجهز شده با واشر های لاستیکی استفاده گردد. در این روش نصب جهت اتصال کلیه شبکه های افقی با طول کوتاه و یا مدفون در مصالح ساختمانی از روش چسی استفاده می شود. که علاوه بر کاهش هزینه های نصب به علت یک پارچگی شبکه توسط چسب در مقابل عوارض ذکر شده که منجر به دوپهن شدن ( بیضی شدن ) شبکه می شود جلو گیری می نماید. در پیوند لوله و اتصالات پی وی سی با چسب دو جز متصل شده به علت حلال موجود در فرمولاسیون چسب عملا به یکدیگر جوش خورده و یک پارچه می گردد.

مطالب مفید دیگر:

۱۰ وب سایت برتر بی تو بی (B2B) جهان در سال ۲۰۲۰ – انواع لوله پلی اتیلن آبیاری – مزایا و معایب سیستم‌های آبیاری قطره‌ای زیرزمینی – لوله پلی اتیلن چیست و چه کاربردی دارد؟ – تاثیر آبیاری بر رشد گیاهان

بیشتر بخوانید !
لوله پلی اتیلن جهت لوله كشي شبكه آب باران