آبیاری قطره ای و همه چیز درباره آن
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

آبیاری قطره ای و همه چیز درباره آن

صنعت  کشاورزی ، حداقل ۹۰ درصد از تمام آب مصرفی کشور را به خود اختصاص می دهد ، مدیریت و اصلاح بهره وری از آب و استفاده برنامه ریزی شده از هر قطره ی آب ضروری است. از آبیاری قطره ای به عنوان کم مصرف ترین و هدفمند ترین روش آبیاری یاد می شود ، این روش می تواند تا ۵۰ درصد به صرفه جویی در مصرف آب و همچنین سایر هزینه های کشاورزی کمک کند. در این مطلب به مزایا ، معایب، هزینه ها و همچنین تجهیزات مورد نیازاین سیستم می پردازیم.

آبیاری قطره ای چیست؟

آبیاری قطره ای در ساده ترین تعریف ، نوعی روش آبرسانی به گیاه است که در آن لوله ها دارای منافذ کوچک در امتداد خود هستند. این منافذ به مقدار کمی از آب اجازه ی خروج می دهند و به این شکل خاک به مدت طولانی مرطوب می شود و رطوبتی کنترل شده خواهد داشت.

سیستم آبیاری قطره ای نسبت به سیستم آبیاری بارانی ، بازدهی بیشتری دارد ؛

سیستم آبیاری قطره ای آب را به صورت مستقیم در جایی که گیاهان بیشتر به آن نیاز دارند ، اعمال می کند. اما در سیستم های آبیاری بارانی چون آب به صورت افشانه ای از طریق هوا به گیاه می رسد ، مقدار زیادی از آب تبخیر شده و هدر می رود. این سیستم برای استفاده در زمین ها کشاورزی و همچنین باغ های زینتی مناسب است.

مزایای سیستم آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای نیز مانند روش های دیگر مزیت ها و معایبی دارد که در این بخش به آن ها می پردازیم؛

موجب صرفه جویی در مصرف آب می شود

 مطالعات نشان داده است سیستم های آبیاری قطره ای ۳۰ تا ۵۰ درصد آب کمتری نسبت به روش های معمول مانند آبپاش ها مصرف می کند.

رشد گیاه را بهبود می بخشد

در سیستم آبیاری قطره ای مقدار کمی آب در مدت زمانی طولانی تر استفاده می شود و شرایطی نزدیک تر به ایده آل برای رشد گیاه ایجاد می کند.

زمان آبیاری گیاهان را افزایش داده و از فرسایش خاک و رواناب مواد مغذی جلوگیری می کند.

از آنجا که جریان آب مداوم است ، آب به عمق خاک نفوذ پیدا کرده و به خوبی در دسترس ریشه قرار می گیرد.

از رویش علف های هرز جلوگیری می کند ، چرا که آب فقط در ناحیه ای محدود ، در دسترس گیاهان اصلی قرار می گیرد.

به کنترل بیماری های قارچی کمک می کند

شاخ و برگهای مرطوب می توانند باعث گسترش بیماری ها قارچی شوند. با آبرسانی هدفمند ، یعنی آبرسانی تنها به نقاطی که گیاه به آن نیاز دارد ، از رطوبت اضافی پیشگیری می شود.

صرفه جویی در زمان

این روش برخلاف روش های دیگر نیاز ندارد آبپاش ها را جا به جا کنید. برای آبیاری خودکار نیز می توان به سیستم یک زمان سنج ( Timer ) اضافه کرد.

صرفه جویی در هزینه

می توان کودها را در آب آبیاری تزریق نمود تا به گیاه برسد. بنابراین لازم نیست برای ریختن کود پای گیاهان هزینه ی جداگانه ای صرف کنید.

بیشتر بخوانید !
راهنمای خرید سینک ظرفشویی

برای استفاده از سیستم ، اغلب به فشار آب زیادی احتیاج ندارید.

سازگار با محیط

سیستم آبیاری قطره ای را می توان به راحتی تغییر داد تا بتواند نیازهای زمین های متغیر را تامین کند.

حفظ هوای خاک

در آاین سیستم آبیاری رطوبت خاک در یک محدوده ی ثابت است و خیلی خشک یا خیس نمی شود به همین دلیل خاک هوای کافی برای رشد گیاه را در خود نگه می دارد.

معایب سیستم آبیاری قطره ای

گرما بر لوله ها تاثیر می گذارد ، گاهی به دلیل گرمای بیش از حد لوله ها تغییر فرم می دهند.

ممکن است لوله ها مسدود شوند و آب از منفذ آن ها به خاک عبور پیدا نکند.

هزینه ی آبیاری قطره ای چطور است؟

هزینه ی این روش ، به متراژ مورد نظر و تراکم گیاهان بستگی دارد ، به عبارتی هزینه ی اجرا و تهیه ی تجهیزات از جمله ؛ لوله های اصلی و لوله های فرعی ، پمپ ، سیستم فیلتر ، دریپر، اتصالات و شیرآلات، به حجم پروژه ی شما و همچنین انتخاب شما بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت این تجهیزات می توانید به بخش فروشگاه مراجعه فرمایید.

سخن پایانی

آبیاری قطره‌ای می تواند آسان‌ ترین راه آبرسانی به گیاه باشد. این سیستم به علت آبرسانی هدفمند و نیروی کارگر دارای مزیتهای  ‏آگرونومیکی ، آگروتکنیکی و اقتصادی ویژه است . شما همراهان می توانید سوالات و نظراتتان را در دیدگاه انتهای صفحه ثبت بفرمایید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

مطالب مفید دیگر :

راهنمای کامل و کاربردی آبیاری قطره ای – چه نوع آبیاری را برای زمین خود انتخاب کنیم؟ – مقایسه لوله های پلی اتیلن و لوله های فولادی – نحوه راه‌اندازی و نصب سیستم‌ آبیاری قطره‌ایلوله فلکسیبل چیست و انواع آن کدام است؟