روش‌های آبیاری بام سبز یا روف گاردن
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

روش‌های آبیاری بام سبز یا روف گاردن

شاید تا به حال دیده باشید که برخی در افراد بر روی پشت بام‌های خود یا در بالکن خود یک گلخانه یا باغچه‌ای را احداث کرده‌اند و باعث تنوع و زیبایی منزل و ساختمان آن‌ها شده است. بر روی بام منازل فضاهای سبزی می‌سازند تا بتوانند انواع گیاهان زراعتی و زینتی را در آنجا کشت کنند.

نحوه آبیاری بام سبز شامل چمن‌ها، مرزهای درختچه‌ دار، پرچین‌ها و درختان ریو پشت بام آبیاری انجام می‌شود. بر این اساس با استفاده از سیستم‌های کنترل مخصوص با سنسورهای آب و هوایی طراحی می‌شود تا مطمئن شوید که بام سبز به خوبی کار می‌کند.

نحوه آبیاری بام سبز

برای این که چمن‌ها را روی سقف پشت بام ها و یا بالکن‌ها آبیاری کنید باید از طریق آبپاش‌های مخفی آبیاری را انجام داد.
ولی به دلیل عمق کمی که خاک در یک سیستم بام سبز گسترده دارد این نوع آبیاری کمی سخت می‌باشد.
دلیل اصلی آن نیز کم بودن ارتفاع آبپاش‌های مخفی است که می‌تواند برای مناطق کوچک‌تر از آن استفاده نمود یا برای سطوحی که چمن کاری به صورت کاملاً وسیع و گسترده از طریق عایق کاری زیرزمینی و آن در نقاط مناسب نصب کرد با این کار عمق خاک افزایش می‌یابد و یا می‌توانید با نصب آبپاش‌هایی که روی مرزهای بلند در پیرامون کناره‌های چمن‌ها قرار دهید.
از دیگر راه حل‌های جایگزین استفاده از تجهیزات آبیاری قطره ای است.

آبیاری مرز بام :بهترین روش برای آبیاری مرز بام استفاده از سیستم‌های آبیاری قطره‌ای که بر روی گلدان‌ها توسط تیپ‌های قطره‌ای طراحی و نصب می‌شود. زمانی که فضای مرز بام شما کوچک و گلدان‌های تکی دریپرهای فردی برای رساندن آب به گلدان‌ها طراحی شده‌اند.اما موارد مهم درباره‌ی روش آبیاری قطره‌‌‌ای وجود دارد که لازم است به درستی اجرا شوند.
سیستم‌های کنترل آبیاری بام سبز :زمان آبیاری بام سبز باید با دقت هرچه تمام‌تر انجام گیرد زیرا این موضوع بسیار مهم است.برای طراحی سیستم‌های آبیاری قطره‌ای نیاز است که به موقعیت جغرافیایی آن منطقه مثلاً در مناطق جنوبی نیاز به آب بیشتری است. اما در صورتی که در مناطق شمالی آب کمتری مد نظر می‌باشد.در صورتی که از آبپاش برای آبیاری بام سبز استفاده می‌کنید. باید این نکته را توجه داشته باشید که هنگام آبیاری بام سبز این منطقه چقدر بادخیز است.برای این منظور می‌توان از سیستم‌های کنترل کننده آبیاری را به سنسورهای سرعت باد متصل کنید تا مطمئن شوید که آبیاری در زمانی که بادهای شدیدی می‌وزد انجام نمی‌شود با این کار می‌توانید در آب و هزینه‌های خود صرفه جویی کنید.
روش‌های آبیاری بام سبز :انواع روش‌های مختلف برای آبیاری بام سبز وجود دارد که به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود که شامل:
روش آبیاری متراکم، روش آبیاری گسترده، روش آبیاری نیمه متراکم، در هر سه روش گنجایش تحمل بار بسیار زیاد است، نگهدای، انتخاب گیاه، زیرساخت‌ها و میزان بودجه در انتخاب نوع شیوه‌های آبیاری بام سبز متفاوت می‌باشد.
روش آبیاری بام‌های سبز متمرکز معمولا بام‌های سبز متمرکز کاربردهای زیادی دارند از جمله نیمکت‌ها، زمین‌های بازی، استخرها و حتی پیاده روها یک نمونه از تجهیزات و لوازم اضافی که به پشت بام اضافه می‌شود و باعث به وجود آمدن یک پوشش گیاهی مانند درختچه‌ها، بوته‌ها و درختان است که روی سطح زمین می‌توان آن‌ها را کاشت و به عنوان تزیین بهره برد.
بام‌های سبز گسترده :معمولا بام‌های سبز گسترده برای پشت بام هایی که میزان تحمل بار کمی نسبت به سایر فضاهای دیگر مانند باغ بام مناسب نیستند.وسایل تزیین روف گاردن
برای زیباتر و منحصر به فرد بودن روف گاردن‌ها نیاز است که آن‌ها را با یک سری از وسایل که در ذیل بیان شده است می‌پردازیم از جمله :

بیشتر بخوانید !
موفه پلی اتیلن

۱. آلاچیق

شما می‌توانید با ساخت آلاچیق‌ها شکل و ساختار روف گاردن خود را زیباتر کنید برای ساخت آلاچیق نیز می‌توانید از انواع مدل‌های پرگولا، سازه چادری، آلاچیق‌هایی با متریال‌هایی از قبیل چوب، فلز و غیره استفاده نمایید.

آبنما
قلوه سنگ
دیوار سبز
کف سازی
فلاورباکس

۲. آبنما

یکی از عناصر که می‌توانید برای تزیین روف گاردن از آن استفاده کنید آبنماها هستند که می‌توانید آن را با به صورت آبشاری، پرده‌ای، سنگی و غیره بسازید.

۳. کف سازی

برای ساخت و منحصر به فرد شدن کف روف گاردن بهتر است که از متریال‌هایی اعم از ترمو، سنگ قلوه، موزاییک، چمن و غیره استفاده کنید.

۴. فلاورباکس

فلاورباکس‌ها نیز یکی دیگر از نمونه‌های روف گاردن‌ها هستند که می‌توانید از عناصر گوناگونی اعم از چوب و فلز استفاده کنید.

مزایای روف گاردن

مزیت‌های روف گاردن عبارت است از:

بهترین ویژگی که گیاهان دارند این است که هوای آلوده را تصفیه می‌کند. علاوه بر این با وجود داشتن روف گاردن شما می‌توانید برای همیشه سلامتی خود و خانوادتان را تضمین نمایید و اکسیژن سالم و خوبی استفاده نمایید.
با استفاده از روف گاردن‌ها شما می‌توانید دما و رطوبت اطراف را مدیریت نمایید.
مراقبت و محافظت از پشت بام‌هایی که در معرض نور خورشید هستند.
با ایجاد روف گاردن‌ها شما می‌توانید در آن محصولات کشاورزی اعم از صیفی جات، سبزیجات کشت نمایید.
همچنین از دیگر مزایایی که می‌توان برای روف گاردن‌ها نام ببرید این است که می‌تواند یک مکان زیبا و لذت بخشی برای مهمان‌ها و پذیرایی از آن‌ها ایجاد نماید.

قیمت اجرای روف گاردن

همانطور که می‌دانید قیمت‌هایی که برای ساخت و ایجاد روف گاردن در نظر گرفته شده است به عواملی مختلفی بستگی دارد این عوامل اعم از: بسته به نوع طراحی روف گاردن، مساحت مورد نظر و محصولات و لوازم تزیینی و سایر عوامل دیگر بستگی دارد که با محاسبه تمامی این عوامل قیمت نهایی آن محاسبه می‌شود و به مشتری اعلام می‌گردد.

مطالب مفید دیگر :

انواع لوله های فاضلابی و کاربرد آن هاچه نوع آبیاری را برای زمین خود انتخاب کنیم؟براورد هزینه احداث گلخانه ۱۰۰۰ متریمزایای لوله های پلی اتیلنپلیکا بهتراست یا پوش‌فیت؟