روش های مختلف برای تشخیص نشتی و ترکیدگی لوله ها در ساختمان
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

ایجاد شدن نشتی در لوله کشی آب ساختمان پس از مدتی باعث به وجود آمدن علائم نشتی لوله آب می‌شود. قیمت دستگاه نشت یاب لوله بالاست و بصرفه نمی‌باشد خودتان یک دستگاه برای نشت یابی تهیه کنید. شما می‌توانید برای رفع نشتی لوله آب از نیروی متخصص اینکار کمک بگیرید. نحوه تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب تا رفع ترکیدگی لوله همگی با کمک یک نیروی متخصص به راحتی انجام می‌شود.

ترکیدگی لوله آب در ساختمان

ممکن است شما نیز در منزل خود علائم نشتی لوله آب را مشاهده کرده باشید و به دنبالرفع نشتی لوله آب باشید. همان گونه که می‌دانید بدترین عاملی که می‌تواند بافت خانه را تخریب نماید ترکیدگی لوله آب در ساختمان است.

 برای اینکه بتوانید به تشخیص نشتی و ترکیدگی لوله خود پی ببرید، چند نکته مهم در خصوص نشانه های نشتی در لوله کشی ساختمان را برای شما عنوان می‌کنیم، که از طریق آن می‌توانید به سرعت به این موضوع پی ببرید.

  • اگر مبلغ قبض شما از اندازه معمولی خود فراتر رفت، متوجه این موضوع باشید که در قسمتی از منزل شما لوله‌ها دچار نشتی و ترکیدگی شده‌اند.
  • فشار آب اگر دچار افت ناگهانی شد از علائم نشتی و ترکیدگی لوله محسوب می‌شود.
  • شنیدن صدای چکه آب نیز می‌تواند برای شما به‌عنوان یک زنگ خطر برای تشخیص نشتی و ترکیدگی لوله محسوب گردد.
  • از همه مهم‌تر نمزدگی در محیط خانه و احساس رطوبت در قسمت‌های مختلف آن به همراه چکه کردن آب از قسمت‌های مختلف از جمله دیوار و سقف می‌تواند از علائم وجود نشتی و ترکیدگی لوله محسوب شوند که پس از مشاهده این علائم توصیه می‌کنیم به تشخیص این نوع ترکیدگی‌ها اقدام کنید که در قسمت‌های بعدی روش‌های مختلف تشخیص را برای شما عنوان خواهیم کرد .

چگونه متوجه نشتی لوله‌های آب شویم؟ نحوه تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب چگونه است؟

اما همان گونه که بیان کردیم شما زمانی متوجه نشتی لوله های آب خانه خواهید شد که لکه‌های آب بر روی دیوار و یا سقف خانه نمایان شوند. برای این منظور چند راهکار ار پیشنهاد می‌کنیم:

۱. بررسی عدد کنتور آب

مهمترین روشی که می‌تواند با دقت بالا به شما کمک کند این است که به سراغ خواندن عدد کنتور آب بروید. برای این تست باید به صورت زیر عمل کنید:

ابتدا تمامی راه های مصرفی آب همانند شیر، کولر، وسایل گرمایشی و… را بسته و مطمئن شوید که در داخل خانه هیچ آبی مصرف نمی‌شود. در این زمان عدد کنتور یا کنتور آب دیجیتال را یادداشت کنید.

حال ۱۵ دقیقه صبر کنید. در این فاصله هیچ آبی نباید مورد استفاده قرار گیرد. بعد از این زمان مجددا عدد کنتور را قرائت نمایید. در صورتی که تغییر کرد بود به این معناست که نشتی لوله‌های آب خانه اتفاق افتاده است و شما نیاز است برای رفع نشتی لوله آب اقدام کنید. برای این کار می‌توانید از دستگاه نشت یاب حرفه ای استفاده کنید.

شما با این کار متوجه خواهید شد که در بخشی از خانه نشتی وجود داشته و باید به منظور رفع نشتی لوله های آب خانه به دنبال محل این مشکل باشد.

۲. استفاده از دستگاه های نشت یاب حرفه ای

خوشبختانه تکنولوژی در این زمینه نیز کمک کرده و با تولید دستگاه‌های نشت یاب کمک می کند تا بدون نیاز به تخریب دیوارها، بتواند محل دقیق نشتی لوله‌های آب خانه را بیابید.

بیشتر بخوانید !
اتصالات پلی اتیلن پیچی

۳. بررسی تغییر رنگ دیوارها

شما می توانید از روی تغییر رنگ دیوارها هم متوجه شوید که بخشی از خانه با مشکل نشتی لوله‌های آب خانه مواجه شده است. زرد شدن رنگ دیوار به خصوص بر روی دیوارهایی که گچی هستند می توانند شاهد خوبی بر این ماجرا باشند.

اهمیت یافتن نشتی لوله‌های آب خانه:

در صورتی که بخشی از از خانه دچارنشتی لوله‌های آب خانه شده باشد اگر سریعا این مشکل شناسایی نشده و رفع نگردد، عوارض زیر را به دنبال خواهد داشت:

  • گسترش رطوبت به سایر قسمت‌ها و در نتیجه سست شدن متریال ساختمانی
  • شیوع بیماری‌ها و میکروب‌ها در بافت مرطوب که باعث ایجاد آلرژی در محیط به ویژه برای کودکان خواهد شد.
  • کاهش ایمنی ساختمان به دلیل احتمال ریزش
  • احتمال نشت رطوبت به ساختمان های کناری و در نتیجه خسارت به آن‌ها