کمربند پلی اتیلن و کاربرد آن
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کمربندهای پلی اتیلنی در واقع انواعی از اتصالات پلی اتیلنی می باشند که به منظور انشعاب گیری لوله های فرعی از لوله های اصلی و تعمیرات لوله ها مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع کمربندها از دو قسمت اصلی کفه و انشعاب تشکیل یافته اند که میتواند جنس های متفاوتی داشته باشند. این نوع اتصال در انواع سایزهای مختلف از ۲۰ تا ۱۶۰ میلی متر و برای فشارهای اتمسفری مختلف تا ۱۰ اتمسفر طراحی و تولید شده اند. این نوع اتصالات در استاندارد های مختلف چون PE40، PE63، PE80 وpe100 تولید میشوند. کمربندهای پلی اتیلنی نسبت به جنس های دیگر مزیت هایی داشته و از نوع مرغوب ترین کمربندها می باشند. این نوع کمربندها اگر به مدت طولانی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرند، آسیبی ندیده و به تشعشعات ماورای بنفش خورشید مقاوم می باشند. این اتصالات خشک و شکننده نبوده و از انعطاف و استحکام بالایی برخوردار می باشند. از این اتصالات در انواع لوله های پلیمری با سایز های مختلف میتوان استفاده کرد و جزو اتصالات پر کاربرد در سیستم لوله کشی می باشند. نصب و راه اندازی این نوع اتصالات به راحتی صورت گرفته و با قیمت ارزانی در بازار توزیع میشوند. کمربندهای پلی اتیلنی از نوع پلی پیروپیلن کو پلیمر بوده و توسط پیچ و مهره اتصالات آنها انجام میشود. این کمربندها توسط اورینگ های لاستیکی با ایمنی بالا اب بندی میشوند .

ساختمان کمربند پلی اتیلن از چهار قسمت تشکیل شده است :

کفه

انشعاب (ناف)

پیچ و مهره

واشر (اورنیگ)

نحوه نصب کمربند پلی اتیلن

در ابتدا دو کفه کمربند را باز کرده و دور لوله پلی اتیلن قرار دهید و بعد از آن با کمک پیچ و مهره به هم بسته شود. به طوری که دور لوله محکم گردد. سپس قسمتی از لوله پلی اتیلن که ناف کمربند بر روی آن قرار گرفته به وسیله ابزار مخصوص سوراخ شده و اتصال دهنده یا فلزی به روی کمربند بسته می شود.

انواع کمربند انشعاب گیر

بر اساس سایز و نوع مصرف، کمربند پلی اتیلن را می توان به گروه بندی زیر تقسیم کرد.

کمربند های معمولی از سایز ۲۰ میلیمتر تا ۳۱۵ میلیمتر
کمرندهای پلی اتیلن با مغزی برنجی
کمربند انشعاب آزبست
کمربند انشعاب چدنی و استیل که به شکل فلنج دار قابل تولید است .

مزایا

دارای انعطاف پذیری بالا در عین حال مستحکم می باشد.
مقاوم در برابر نور خورشید طولانی مدت و همچنین تشعشعات ماورای بنفش است.
نصب و راه اندازی آسان و دارای قیمت مناسبی می باشد.
از این محصول برای انواع لوله های پلیمری با سایز های مختلف استفاده می شود از اتصالات پلی اتیلن پرکاربرد در سیستم لوله کشی آبیاری قطره ای است.
در سایزهای مختلف از ۲۰ تا ۱۶۰ میلیمتر برای فشار های اتمسفری مختلف مانند ۱۰ اتمسفر ساخته می شود.

بیشتر بخوانید !
تفاوت کاربرد و انواع پلی اتیلن سبک و سنگین