روش تولید لوله پلی اتیلن
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

روش تولید لوله پلی اتیلن

تولید لوله‌‏های پلی اتیلن شامل مراحل مختلفی است

در فرآیند خط تولید از دستگاه‌‏های مختلفی استفاده می‏شود که در ادامه به اختصار به آن‏ها اشاره می‏شود.

  • از مکنده‏‌ها جهت ورود مواد اولیه به داخل دستگاه اکسترودر استفاده می‏شود.
  • دستگاه‏‌های اکسترودر در تولید لوله پلی اتیلن بسیار مهم هستند و از آن‏ها جهت شکل دهی مواد اولیه و آماده سازی آن‏ها برای مراحل بعدی و همچنین برای شکل دادن به محصولات نهایی استفاده می‏شود.
  • از قالب به منظور فشرده کردن و توزیع مساوی و یکنواخت مواد استفاده می‏شود.
  • دستگاه کاریگیتور برای تولید و شکل دهی لایه‏ی خارجی است.
  • اره برای برش دادن لوله‌‎‏ها در اندازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‏گیرد.
  • خنک کننده که در پایان فرآیند تولید لوله پلی اتیلن، با استفاده از جریان آب موجب خنک شدن محصول نهایی می‏شود.

فرآیند تولید لوله های پلی اتیلن به روش اکستروژن می باشد که مواد اولیه به صورت گرانول به داخل دستگاه اکسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب می‌شود

سپس مواد ذوب شده به وسیله ماردون (میله مارپیچ) به جلو رانده می شود و پس از خروج از اکسترودر وارد قالب می شود . سطح لوله به محض خروج از کالیبراتور بوسیله لایه هایی از جریان آب سرد خنک می گردد .

لوله پلی اتیلن تولید شده بوسیله دستگاه کشنده بتدریج از درون تانک های خلاء و خنک کننده کشیده شده و بوسیله دستگاه مارک زن ، مشخصات فنی ، تاریخ تولید ، علامت استاندارد و نشان اختصاری نام شرکت بر روی آن ثبت میگردد و سپس بوسیله دستگاه برش در متراژهای مختلف و معین بریده می‌شوند .

کلیه مراحل تولید توسط دستگاه‌های کاملا اتوماتیک کنترل و مانیتور میشود که کیفیت محصول نهایی قابل قبول و در حد نام شرکت و استاندادرها باشد.

تولید لوله پلی اتیلن تکجداره

لوله پلی اتیلن تکجداره از جمله لوله‏‌های پلیمری است که با توجه به ویژگی‏‌های لوله پلی اتیلن نسبت به دیگر لوله‌‏ها، روند استفاده از این محصول رو به افزایش است.
تولید لوله پلی اتیلن تکجداره به روش اکستروژن می‏باشد. مواد اولیه که به صورت گرانول‌‏های شفاف هستند، در موارد مختلف در صنایع لاستیک و پلاستیک مورد استفاده قرار می‏گیرند در این روش مواد اولیه ، به داخل دستگاه اکسترودر وارد و سپس در اثر حرارت ذوب می‏شوند.

در ادامه مواد ذوب شده به وسیله‏‌ی ماردون به جلو رانده شده و پس از خروج از دستگاه اکسترودر، وارد قالب می‏شوند.

در ادامه، مواد پخته شده پس از خروج از قالب از کالیبراتور عبور می‏کنند و با استفاده از تانک وکیوم و با اعمال فشار شکل داده می‏شوند.
سطح لوله‌‏ها بلافاصله پس از خروج از دستگاه، به وسیله‌‏ی جریان آب سرد، خنک می‏شود.
در پایان پس از ثبت مشخصات فنی، علامت استاندارد، تاریخ تولید و نشان شرکت، لوله‏‌ها به وسیله‏‌ی دستگاه برش در اندازه‌‏های مختلف برش داده می‏شوند.
باید به این موضوع اشاره کرد که اگر هرکدام از ماشین آلات خط تولید در فرآیند تولید لوله پلی اتیلن تکجداره به درستی کار نکنند، فرآیند تولید با مشکل جدی روبه‏‌رو خواهد شد. اطمینان از سلامت دستگاه‏‌های خط تولید ضروری است.

بیشتر بخوانید !
لوله پلی اتیلن گاز